“Nasz Głos Poznański” poniedziałek 3 marca 2014
17. Otwarty Uniwersytet Powiatu Poznańskiego to cykl wykładów o charakterze akademickim dotyczący życia społecznego, gospodarczego oraz różnych dziedzin nauki, jak np.: historia czy socjologia. Ponadto obejmujących relacje pomiędzy historią i współczesnością powiatu poznańskiego i jego mieszkańców. Wykłady są skierowane do osób wywodzących się z różnych grup społecznych i będących w różnym wieku. Patronat medialny nad ta cenną inicjatywą objął „Nasz Głos Poznański”.
Organizator Wielkopolska Fabryka Młodych Społeczników zapewnia najwyższy poziom profesorski, a także udział cenionych postaci z różnych dziedzin życia publicznego. Indywidualne osiągnięcia i zainteresowania zawodowo-naukowe prelegentów pozwalają na zaoferowanie słuchaczom interesujących prelekcji o tematyce związanej z powiatem poznańskim. Poszczególni wykładowcy odwiedzą gminy i wygłoszą swoje wykłady. Podsumowaniem uniwersytetu będzie absolutorium podczas, którego każdy z wykładowców wygłosi skrót swojego wykładu dla słuchaczy, którzy nie słyszeli go w swojej gminie. Ponadto absolutorium będzie wzbogacone o występ artystyczny, a każdy z jego uczestników otrzyma publikacje opisującą uniwersytet.
17. Otwarty Uniwersytet Powiatu Poznańskiego ma na celu zdynamizowanie intelektualne oraz integracje słuchaczy poprzez wspólne uczestnictwo w rozszerzaniu wiedzy i aktywności intelektualnej. Powinno to też przyczynić się do bliższej konsolidacji słuchaczy uniwersytetu wokół przedsięwzięć realizowanych przez powiat. Różnorodność tematów pozwoli także na poszerzenie wiedzy mieszkańców powiatu o różne dziedziny nauki ściśle m.in. historie ściśle związane z zamieszkiwanym przez nich terenem.
Proponowany cykl wykładów ma za zadanie wyposażyć słuchaczy w wiedzę, dzięki której będą oni w stanie stać się „ambasadorami” własnego powiatu. Poznawszy jego historię, wybitnych mieszkańców, walory turystyczne, zabytki oraz współczesne „magnesy” słuchacze uniwersytetu będą w kontaktach zarówno rodzinnych, zawodowych, jak i towarzyskich dysponować wieloma informacjami „promocyjnymi”.
Partnerem przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe w Poznaniu, a patronat objął m.in. „Nasz Głos Poznański”. Korekta merytoryczna i historyczna projektu: Instytut Edukacji Europejskiej.
Filip Suś
Najbliższe wykłady:
11.03. godz. 17.30 – Pobiedziska – prof. Andrzej Sakson „Powiat poznański jako punkt na linii Berlin – Moskwa”;
25.03. godz. 17.30 – Swarzędz – red. Marek Lubawiński „Kreacyjno – integracyjna rola sportu w powiecie poznańskim”;
01.04. godz. 17 30 – Kostrzyn – dr Włodzimierz Łęcki „Specyficzne cechy turystyczno – krajoznawcze powiatu poznańskiego”;
15.04. godz. 17.30 – Czerwonak – red. Marek Lubawiński „Kreacyjno – integracyjna rola sportu w powiecie poznańskim”.