Powiat poznański przyciąga jak magnes (13.01.2024)

logo codzienny poznań

Powiat ma szczęście do ludzi i przyciąga ich jak magnes – między innymi o tym można było się przekonać podczas koncertu „25 LAT RAZEM”. Pod takim hasłem odbyła się gala z okazji 25-lecia powiatu poznańskiego – największego w Polsce. W jej trakcie wręczono tytuły „Osobowości 25-lecia”, a także tradycyjne Nagrody Starosty Poznańskiego za miniony rok. Uroczystość rozpoczęła się od zaskakującej, multimedialnej podróży przez najważniejsze i najpiękniejsze miejsca powiatu poznańskiego, w którą zabrał gości starosta Jan Grabkowski występujący w nietypowej dla siebie roli przewodnika.

– Te 25 lat to ważna część mojego życia i mojej drogi samorządowej. To był też czas wytężonej pracy, ponieważ zaczynaliśmy praktycznie od zera – wspominał podczas koncertu z okazji 25-lecia powiatu poznańskiego starosta Jan Grabkowski. – Przez ćwierć wieku przybyło w powiecie ponad 200 tysięcy mieszkańców. To pokazuje, że ludzie chcą tutaj mieszkać i inwestować. W tym czasie na infrastrukturę, oświatę, edukację, drogi, bezpieczeństwo, ale także w pomoc społeczną czy politykę zdrowotną wydaliśmy setki milionów złotych.

Podczas gali, która odbyła się w sali Ziemi na MTP, przyznane zostały tytuły „Osobowości 25-lecia”, które otrzymało sześć osób. – To mistrzowie w swoich dziedzinach – podkreślał starosta. Dwie z nich trafiły do Renaty Ciurlik oraz Tomasza Łubińskiego. Ta pierwsza od 1999 roku pełni funkcję skarbnika powiatu w Poznaniu i jest – co wszyscy zgodnie podkreślają – perfekcjonistką w każdym calu. To osoba o ogromnej wiedzy, obdarzona perspektywicznym myśleniem i zawsze stojąca na straży finansów powiatu poznańskiego oraz dobra publicznego. Wicestarosta Tomasz Łubiński z kolei jest odpowiedzialny za edukację, gospodarkę przestrzenną, inwestycje i remonty, drogi publiczne oraz pozyskiwanie środków z funduszy europejskich. Jest pomysłodawcą wielu projektów przyczyniających się do rozwoju powiatu, a przy tym to prawdziwy tytan pracy…

Osobowością 25-lecia zostały też Anna Cichocka-Majchrzak, ceniony pedagog, organizatorka wielu wydarzeń o charakterze edukacyjno-społecznym, a na co dzień wicedyrektorka Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. – Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie moja cudowna szkoła, moi cudowni uczniowie i nauczyciele. Od wielu lat, kiedy tylko rano wstaję, mówię sobie, że idę do mojej ukochanej młodzieży. Bo ta młodzież jest wspaniała, tylko trzeba do niej dotrzeć – mówiła wzruszona laureatka.

W gronie laureatów ćwierćwiecza znaleźli się także Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań, Andrzej Horbik, promotor kultury polskiej i tradycji regionu, od trzech dekad pracujący jako kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wiwaty” z Pobiedzisk oraz Robert Taciak, trener UKS Jedynka Kórnik, który od lat z powodzeniem szlifuje kolarskie talenty. – Dla takich chwil warto żyć, choć nie ukrywam, że gdy wyczytano moje nazwisko, to nogi się pode mną ugięły – powiedział trener Taciak. – Takie nagrody na pewno motywują do dalszej pracy, dzięki której nasi zawodnicy zdobyli do tej pory 640 medali. I mówimy tylko o tych wywalczonych na mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy lub świata – dodał szkoleniowiec, którego kolarze reprezentowali nasz kraj także na igrzyskach olimpijskich.

W trakcie gali przyznano również tradycyjne Nagrody Starosty Poznańskiego. W kategorii inicjatywy obywatelskie wyróżnienie trafiło do Anny Drajer, założycielki Fundacji „Pora na nas”, która świadczy usługi rehabilitacyjno-terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na terenie powiatu. W kategorii organizacje pozarządowe statuetka trafiła do Powiatowego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W naszym regionie obecnie funkcjonuje 68 jednostek OSP, z czego 32 znajduje się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Tylko w 2023 r. druhowie ochotnicy brali udział w ponad 6 tys. akcjach ratowniczych. Z kolei Andrzej Arentowski, założyciel firmy Cybina ze Swarzędza, odebrał nagrodę w kategorii przedsiębiorczość.

Dla laureatów oraz licznie zebranych gości, wśród których nie zabrakło posłów, samorządowców oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych regionów z kraju i zagranicy wystąpili również zdolni artyści związani z powiatem poznańskim. Prawdziwy kunszt gry na gitarze akustycznej zaprezentował Łukasz Kuropaczewski, a swoją niesamowitą techniką gry na akordeonie popisywał się Michał Gajda. Spore wrażenie na wszystkich zebranych zrobiły również występy wokalne bardzo utalentowanych i młodych Julii Mróz oraz Leona Olka.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 15 stycznia 2024