Powiat poznański przyjął budżet (13.12.2023)

eska logo

Starostwo powiatu poznańskiego ogłosiło, że został przyjęty budżet na 2024 rok. Znajdują się w nim pieniądze na oświatę, politykę społeczną, a także na inwestycje. Szczególnie kosztowną inwestycją będzie jedna z kluczowych dla powiatu dróg, która ma kosztować poznański obwarzanek aż 200 milionów złotych.

Dochody przyszłorocznego budżetu powiatu poznańskiego wyniosą ponad 610 milionów złotych. Odrobinę ponad 600 milionów PLN to wydatki powiatu, z czego 12 procent (73 mln) stanowi janosikowe, podatek od bogatszych dla biedniejszych powiatów. Tak czy siak powiat powinien zakończyć rok na plusie.

– Ponad 17 mln zł więcej niż w tym roku będzie kosztować edukacja. Łączne trzeba będzie wydać 157 mln zł, przy 101,5 mln subwencji oświatowej, która nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. Pozostałe 55,5 mln zł pochodzi z dotacji i ze środków własnych powiatu (…) Niemal 140 mln zł powiat poznański zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Katarzynę Wozińską-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie – budowa wraz z wykupem gruntów – warte jest 200 mln zł. W przyszłym roku pierwszy etap pochłonie niemal 60 mln zł. W ramach zadania przebudowanych lub zbudowanych po nowym śladzie zostanie łącznie 9 km dróg, powstaną cztery ronda oraz wiadukt nad torami kolejowymi w Koninku i dwa mosty na rzece Kopli – dowiadujemy się z komunikatu.

Radio Eska

Opublikowano: 14 grudnia 2023