Powiat poznański z budżetem na 2024 rok (13.12.2023)

Logo portalu Wirtualny Nowy Przemysł

Rada Powiatu w Poznaniu przyjęła w środę budżet na 2024 rok. W planach jest m.in. rozpoczęcie największej inwestycji drogowej w historii tego samorządu: za blisko 200 mln zł zbudowana zostanie droga Borówiec – Koninko – Krzesiny. Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział w środę, że przewidziany na przyszły rok budżet jest budżetem stabilnym, zaś samorząd ma ambitne plany na kolejne 12 miesięcy. Dochody szacowane są na 610,1 mln zł. Wydatki przewidziane są na poziomie 600,1 mln zł. Niemal 73 mln zł stanowi tzw. janosikowe.

“Po stronie dochodów to budżet ustalony przez ministra finansów, a po stronie wydatków przez nas. Jego wielkość w istotny sposób ograniczyła ustawa Polski Ład, podobnie jak podatki typu janosikowe. Nie jest to jednak mały budżet. Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko, co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą w powiecie mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd. Patrzymy na nie z optymizmem” – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski.

Ponad 17 mln zł więcej niż w tym roku będzie kosztować edukacja. Łączne trzeba będzie wydać 157 mln zł, przy 101,5 mln subwencji oświatowej, która, jak podkreślono, nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. Pozostałe 55,5 mln zł pochodzi z dotacji i ze środków własnych powiatu. “Niemal 140 mln zł zamierzamy przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje. Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie, budowa wraz z wykupem gruntów, warte jest blisko 200 mln zł. W przyszłym roku I etap pochłonie niemal 60 mln zł” – powiedział Grabkowski.

Pieniądze na tę najdroższą inwestycję drogową w historii powiatu pochodzą z budżetu państwa. Powiat zwiększa także pulę pieniędzy na szeroko rozumianą politykę społeczną. 45,7 mln zł wydane zostanie w przyszłym roku m.in. na DPS Lisówki, prowadzenie domu samotnej matki z dziećmi, kobiet w ciąży czy programy zdrowotne. Koszty związane ze wsparciem rodzin w powiecie wyniosą prawie 22 mln zł. Nadal kontynuowane będą m.in. programy dla seniorów: telefon zaufania czy badania z zakresu profilaktyki osteoporozy. Po raz pierwszy sfinansowane zostaną badania przesiewowe dotyczące wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci.

Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa w 2024 roku pochłonie prawie 4,2 mln zł. Na komendy powiatowe policji przeznaczono 600 tys. zł, z czego 480 tys. zł stanowić będą inwestycje. Na komendy powiatowe PSP powiat przeznaczy 1,1 mln zł. Dzięki temu dofinansowane zostaną m.in. zakupy pojazdów rozpoznawczo-ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznego sprzętu czy prace remontowe w jednostkach. Na ochotnicze straże pożarne zaplanowano 300 tys. zł. Za 2,5 mln zł kontynuowany będzie program ochrony zabytków. Ochrona środowiska kosztować ma ponad 1,2 mln zł, z tego 600 tys. zł zarezerwowano na likwidację kopciuchów oraz azbestu.

W budżecie znalazły się też pieniądze na pomoc dla Ukrainy – prawie 1,4 mln zł. Z tego ponad 900 tys. zł pochodzi z Funduszu Pomocy. Natomiast z własnych środków powiat wyda prawie 0,5 mln zł, na zakup m.in. leków, żywności i usług związanych z pomocą humanitarną. Dotacja na wsparcie studentów z Białorusi wyniesie 110 tys. zł. Na nieodpłatną pomoc prawną zaplanowano ponad 1,2 mln zł.

wnp.pl

Opublikowano: 14 grudnia 2023