MenuMenu główne
Powiat PoznańskiPowiat tatrzański

Powiat tatrzański leży jest w województwie małopolskim i jest najwyżej położonym nad poziomem morza powiatem w Polsce. Obejmuje jedną gminę miejską – Zakopane oraz cztery gminy wiejskie: Biały Dunajec, Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko i Poronin.

Pierwszym krokiem w procesie współpracy pomiędzy samorządami było podpisanie listu intencyjnego, które odbyło się 13 sierpnia 2012 roku w Zakopanem.

Następnym formalnym działaniem było zawarcie 18 marca 2013 roku Umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Poznańskim a Powiatem Tatrzańskim, miało ono miejsce w trakcie pobytu oficjalnej delegacji z Tatr w powiecie poznańskim. Reprezentanci stron Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz Andrzej Gąsienica-Makowski, Starosta Tatrzański, przypieczętowali tym samym rozpoczęte rok wcześniej działania. Zawarte porozumienie zakłada wspólne działania samorządów w zakresie: oświaty i edukacji; kultury i sportu; ekologii i ochrony środowiska naturalnego; zarządzania kryzysowego; promocji; ochrony zdrowia oraz wsparcie przy nawiązywaniu i poszerzaniu bezpośrednich kontaktów pomiędzy podmiotami i instytucjami gospodarczymi działającymi na terenie obu powiatów.

 

 pow_tatrzanski  

Powierzchnia:   471,62 km²

Ludność: 68 tys.

Oficjalna strona internetowa: www.powiat.tatry.pl

 

W sierpniu 2013 roku do Zakopanego, na IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych, udali się przedstawiciele Powiatu Poznańskiego na czele z Janem Grabkowskim, Starostą Poznańskim. Na miejscu mieli okazję do wymiany doświadczeń w zakresie budowania marki produktów regionalnych oraz zaprezentowania produktów turystycznych powiatu poznańskiego. Promowane były szlaki turystyczne, na trasie których jest wiele cennych zabytków i miejsc do wypoczynku i rekreacji. W ciągu kilku dni, podczas licznych spotkań i pokazów towarzyszących targom, uczestnicy delegacji zapoznali się z bogactwem produktów lokalnych, które ze względu na sposób i miejsce wytwarzania, można śmiało nazwać zdrową żywnością. Targi te były idealną okazją na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza.

W następnym roku, również w sierpniu, odbyła się piąta edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Na zaproszenie Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, Starosty Tatrzańskiego wziął w nich udział Powiat Poznański. Podczas uroczystego otwarcia imprezy powiat reprezentował Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański. Poszczególne dni targowe wypełniała prezentacja partnerskich samorządów. Dzień z Powiatem Poznańskim pod hasłem „Z Kórnika w Tatry, hrabia Władysław Zamoyski” przypadł na 12 sierpnia. Wówczas można było spróbować lokalnych dań, posłuchać poznańskiej gwary oraz Kapeli zza Winkla, a na stoisku promocyjnym zyskać wartościowe informacje na temat produktów turystycznych naszego regionu, takich jak szlaki piesze i rowerowe czy wspaniałe zabytki.

W 2014 roku po raz pierwszy zaproszono młodzież z naszego regionu do udziału w konkursie „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, który od lat organizowany jest przez Powiat Tatrzański. To konkurs historyczny, w którym każdego roku podnoszony jest inny temat. Tym razem pytania dotyczyły „160. rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego oraz Zamoyskich – rodu patriotów i społeczników”. Etap powiatowy, rozegrany 10 października w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, wygrała drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu i w nagrodę pojechała na finał do Bukowiny Tatrzańskiej, na terenie powiatu tatrzańskiego. Poza Powiatem Poznańskim organizatorzy zaprosili do udziału przedstawicieli wszystkich swoich partnerskich powiatów, czyli łowickiego, kartuskiego i świdnickiego. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Część drużyn występowała w strojach regionalnych, co dodawało zmaganiom kolorytu.

W kolejnym roku uczniowie ze szkół, dla których powiat poznański jest organem prowadzącym, również wystartowali w tym konkursie, a głównym wątkiem był „Szlak bojowy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych – od zesłania do zniewolenia”. Eliminacje powiatowe odbyły się 10 października 2015 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Zwycięska drużyna przygotowywała się w Zespole Szkół w Puszczykowie i ta właśnie grupa pojechała do Zakopanego reprezentować powiat.

W 2017 r. powiat poznański reprezentowany przez Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu wziął udział w konkursie historycznym „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, którego tematem wiodącym była „Rola powstań śląskich i plebiscytów w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej”. Nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce. W konkursie rywalizowało 14 drużyn, w skład których wchodzili uczniowie ze szkół z całej Polski.

Wspomniana inicjatywa mobilizuje młodzież do lepszego poznania swojego kraju i jest jednocześnie elementem trwającej już od kilku lat współpracy powiatu poznańskiego z powiatem tatrzańskim, organizatorem konkursu. To już czwarty raz, kiedy uczniowie ze szkół prowadzonych przez nasz powiat zostali zaproszeni do udziału w konkursie.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 14 listopada 2016

Zaktualizowano:
19 marca 2018