Powiat uruchamia telefon zaufania dla seniorów (11.07.2023)

logo codzienny poznań

Powiat poznański uruchamia specjalny telefon zaufania dla seniorów. Od dziś, osoby w wieku 60+ mogą bezpłatnie uzyskać poradę psychologiczną. Powiat poznański chce pomóc swoim najstarszym mieszkańcom, dla których ostatnie lata były szczególnie trudne. Izolacja i niepewność związana z pandemią, strach przed zachorowaniem i osłabieniem, brak kontaktów towarzyskich to tylko niektóre z czynników, które miały wpływ na stan ich zdrowia psychicznego.

W ramach programu „Zdrowy Senior” od dziś dostępny jest telefon zaufania, w ramach którego udzielane są bezpłatne porady psychologiczne. Wsparcie jest skierowane szczególnie do osób, które utraciły bliskich, np. współmałżonka, dziecko czy przyjaciela, przeżywają silny stres, także ten związany z sytuacją emerytalną, mają problemy ze snem, odczuwają bezsilność i brak nadziei, doświadczają zaburzeń nastroju lub braku chęci wykonywania codziennych czynności czy też odczuwają napady paniki.

„Starsze osoby niejednokrotnie są samotne, potrzebują wsparcia w chorobie czy też pomocy w trudnej sytuacji życiowej i od dziś mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą” – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. Starosta dodaje, że telefon zaufania ma pomóc w uzyskaniu fachowej pomocy, a także dać możliwość rozmowy, której często brakuje seniorom.

Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą (szczegóły zostaną ustalone podczas rozmowy telefonicznej). Konsultacje telefoniczne odbywać się będą w każdą środę między godziną 15.15 a 18.15 od 12 lipca do 27 grudnia br. Program „Zdrowy Senior” w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 12 lipca 2023