Powiat uruchomi telefon zaufania dla seniorów (11.07.2023)

logo głos wielkopolski

Seniorzy z powiatu poznańskiego będą mogli skorzystać z pomocy psychologa. Wystarczy zadzwonić na telefon zaufania dla seniorów pod numerem telefonu 571 411 811. Psycholog będzie dostępny we środy, między godziną 15:15, a 18:15. Istnieje także możliwość kontaktu osobistego.  Akcja jest kierowana do osób, które ukończyły 60 i więcej lat, mieszkają na terenie powiatu poznańskiego i potrzebują porady psychologicznej. Pomoc kierowana jest w szczególności do osób, które: utraciły bliskich (np. współmałżonka, dziecko, przyjaciela), przeżywają silny stres, mają problemy ze snem, towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei, odczuwają napady paniki, doświadczają zaburzeń nastroju, nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć.

– Minione lata są szczególnie trudne dla osób starszych. Wszystko przez izolację i niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu telefonu zaufania. Wierzę, że będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy uzyskają fachową pomoc, ale także będą mogli po prostu porozmawiać – wyjaśnia starosta poznański, Jan Grabkowski. Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą. Szczegóły zostaną ustalone podczas rozmowy telefonicznej. Konsultacje będą odbywać się telefonicznie, w każdą środę między godziną 15.15 a 18.15 od 12 lipca do 27 grudnia br.

Telefon zaufania będzie funkcjonował w ramach programu „Zdrowy Senior”, realizowanym już po raz piąty. Obok telefonu zaufania planowana jest również organizacja warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dla seniorów i ich opiekunów. Na zajęciach w 11 gminach powiatu poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zaburzeń poznawczych, nastroju, depresji, a także udarów i schorzeń neurologicznych po przebytej chorobie Covid-19. Dotychczas zrealizowano 4 edycje projektu. W warsztatach uczestniczyło ponad 500 osób. Program „Zdrowy Senior” w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 12 lipca 2023