Powiat walczy z nielegalną wycinką lasów

onet, 21 marca 2017

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Lasu, który przypada dzisiaj, powiat poznański przypomina, że już od kilku lat dba o zalesienie swoich terenów. Przez osiem lat udał się posadzić niemal 30 tys. drzew, na co wydano ponad pół miliona złotych. Od kiedy zmieniły się przepisy dotyczące wycinki, powiat interweniuje także w sprawach nielegalnego pozbywania się drzew z terenów leśnych działek.

Wątpliwości co do legalności przeprowadzonej wycinki pojawiły się w przypadku leśnej działki w pobliżu Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. O sprawie poinformowana została policja, ta z kolei zgłosiła się do władz starostwa. Okazało się, że wycinka była nielegalna. Nie sporządzono wymaganego tzw. uproszczonego planu urządzania lasu, który określa takie zabiegi w lesie. Co więcej, usunięcie z działki leśnej drzew wymaga zgody starosty poznańskiego – nikt się o nią nie zwrócił. Sprawą zajęła się policja.

Podobną sprawę prowadzimy w gminie Dopiewo. Tam również doszło do nielegalnego wycięcia lasu. I w tym przypadku podejmiemy odpowiednie kroki – zapowiada wicestarosta, Tomasz Łubiński. Co grozi osobom, które dokonały nielegalnej wycinki na leśnych terenach? Zgodnie z kodeksem wykroczeń właściciel lasu może spodziewać się kary grzywny oraz utraty drewna. Na podstawie ustawy o lasach jest również zobowiązany do nasadzeń, w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu.

– W naszych działaniach, w zakresie ochrony środowiska, nie ograniczamy się tylko do prowadzenia takich postępowań. Mając na uwadze przyrodnicze, ekonomiczne i społeczne znaczenie drzew prowadzimy od kilku lat “Program zwiększania lesistości Powiatu Poznańskiego” – dodaje Tomasz Łubiński.

Opublikowano: 22 marca 2017