Powiat wyda w 2021 roku 446 mln zł. (16.12.2020)

logo głos wielkopolski

W przyszłym roku najwięcej powiat poznański będzie kosztować transport i oświata, na pierwsze zadanie samorząd wyda 115 mln zł, na drugie – 103 mln zł. Dotkliwie powiat odczuje tzw. janosikowe, które w 2021 r. wrośnie o 6,3 mln zł i wyniesie 44,6 mln zł. Zdaniem Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego to niesprawiedliwy podatek. – Poznań zapłaci 106 mln zł co stanowi 2 procent jego wydatków, w naszym przypadku jest to 10 procent – wskazuje Łubiński.

Przyszłoroczne dochody powiatu poznańskiego oszacowano na 408 mln zł, ale planowane wydatki będą wyższe, bo sięgną ponad 446 mln zł. Chcąc pokryć deficyt, trzeba będzie wziąć kredyt. – To budżet oparty na realnych możliwościach finansowych samorządu powiatu – uważa Dariusz Szmyt, który przedstawił stanowisko w tej sprawie klubu Bezpartyjni-Wielkopolska. I dodał: – Planowany deficyt w wysokości 38 milionów wynika głównie z wydatków inwestycyjnych.

W 2021 r. na drogi przeznaczono 110 mln zł, w tym na inwestycje – 74 mln zł (m.in. na dokończenie budowy obwodnicy Głuchowa, 1,8 km odcinka drogi Gądki – Szczodrzykowo drogi Iwno – Pobiedziska, a także odcinków Buk – Szewce, Latalice – do granicy powiatu, ulicy Poznańskiej w Siekierkach Wielkich). – Przyszły rok to również prace projektowe innych wielkich inwestycji, w tym mostu nad Wartą i drogi Luboń – Czapury, a także tunelu pod przejazdem kolejowym w Kobylnicy oraz drogi Borówiec-Koninko-Krzesiny – mówi Łubiński.

W przyszłym roku powiat wyda więcej na utrzymanie szkół, bo ponad 86 mln zł. Pozostałą kwotę ze 103 mln zł przeznaczoną na oświatę przewidziano na remonty i modernizacje (ZS w Bolechowie i Mosinie, licea w Puszczykowie i Kórniku, kuchnię w ośrodku dla niewidomych w Owińskach), a także kolejne zakupy wyposażenia swarzędzkiego Centrum Kształcenia Praktycznego oraz projekty edukacyjne. – Subwencja oświatowa wysokości 63,6 mln zł nie wystarczy nawet na wynagrodzenia dla pracowników oświaty, które wynoszą prawie 72 mln zł – twierdzi Łubiński.

Na politykę społeczną i ochronę zdrowia przewidziano ponad 68 mln zł. Będzie kontynuowany program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i HPV. 1,7 mln zł przeznaczono na warsztaty terapii zajęciowej, 7 mln zł na Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach, prawie 13 mln zł na działalność dwóch domów dziecka w Kórniku-Bninie, Domu Rodziny w Swarzędzu, Ośrodka Wspomagania Rodziny w Kobylnicy, który zostanie zmodernizowany, ponadto za te pieniądze ma powstać projekt nowego domu dziecka w Swarzędzu. Zaplanowano też ponad 530 tys. zł na przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa.

Radni powiatowi zaakceptowali 1,6 mln zł dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz 2,4 mln zł na organizację sieci połączeń w ramach PKS-u. Powiat nadal też będzie dotował działalność izby wytrzeźwień (700 tys. zł), dołoży 100 tys. zł do programu likwidacji azbestu, 1,5 mln zł przeznaczy na wymianę kopciuchów na ekologiczne instalacje grzewcze, a 3,7 mln zł na ratowanie zabytków (m.in. na rewitalizację ogrodzenia w ośrodku dla niewidomych w Owińskach i budynki klasztoru franciszkanów w Poznaniu).

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 17 grudnia 2020