Powiat zwiększa fundusze na walkę z kopciuchami (03.02.2024)

logo codzienny poznań

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie programem likwidacji tzw. „kopciuchów”, powiat poznański zdecydował o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na dofinansowanie wymiany starych systemów ogrzewania. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Poznaniu, radni zatwierdzili zwiększenie budżetu na ten cel o dodatkowy milion złotych, podnosząc całkowitą kwotę do dyspozycji mieszkańców do 1,5 mln zł.

Małgorzata Waligórska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu, podkreśla ogromne zainteresowanie programem. Wskazuje, że nabór wniosków nadal trwa, a do tej pory wpłynęło już 120 zgłoszeń. Program ten, działający od 2018 roku, pozwolił na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców regionu.

Zainteresowani wymianą starych systemów ogrzewania na rozwiązania proekologiczne mogą liczyć na 100% wsparcie finansowe kosztów kwalifikowanych, z dotacjami waha się od 10 do 20 tys. zł na jeden lokal. Jak wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański, dofinansowanie może być przeznaczone na instalację kotłów gazowych, kotłów na biomasę z odpowiednimi certyfikatami, a także na podłączenie do sieci miejskiej, montaż ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

W obliczu zbliżającego się końca terminu na wymianę nieekologicznych systemów ogrzewania, mieszkańcy mają czas tylko do końca 2023 roku, aby dokonać zmian. Po tym okresie, właściciele bezklasowych kotłów mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł w przypadku kontroli. Program ten nie tylko chroni środowisko, ale i zdrowie mieszkańców, redukując ilość szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5.

Do tej pory, dzięki programowi, udało się wyeliminować ponad 50 ton pyłu PM10 oraz blisko 40 ton pyłu PM2,5, udzielając łącznie 806 dotacji na kwotę ponad 6 mln zł. Nabór wniosków trwa do 2 kwietnia br., a wszelkie niezbędne informacje, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na oficjalnej stronie internetowej www.bip.powiat.poznan.pl.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 5 lutego 2024