Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Mar 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Powiatowy alfabet

Przedstawiamy powiatowy alfabet, czyli od A jak “Aglomeracja” do Z jak “Zdrowie”. W ten sposób, w skrócie i hasłowo, prezentujemy wszystko, co najistotniejsze w naszym regionie. Zapraszamy zatem do lektury:

A jak AGLOMERACJA
Razem można więcej. Dlatego z inicjatywy starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego, w maju 2007 roku powstała, pierwsza w Polsce, Rada Aglomeracji Poznańskiej (od lutego 2011 roku to Rada Metropolii). To forum współpracy władz Poznania, powiatu poznańskiego i włodarzy 17 gmin. Dziś do Rady należą również: Szamotuły, Skoki, Śrem i Oborniki.

B jak BEZPIECZEŃSTWO
Dotychczas służby mundurowe otrzymały od powiatu poznańskiego wsparcie w wysokości ponad 20 mln zł! W tym roku będzie to 3,7 mln zł, które wydane zostaną m.in. na zakup sprzętu czy wyposażenie komisariatów oraz strażnic.

C jak CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO
18 specjalistycznych pracowni do nauki zwodu oraz część, która służyć ma uczniom kierunku gastronomiczno-hotelarskiego. Tak wygląda Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. Budowa pochłonęła 34 mln zł, z czego 16 mln zł dołożyła Unia Europejska.

D jak DROGI
W tym roku plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu jest rekordowy! Powiat poznański w 2018 roku przeznaczył na drogi ponad 100 mln zł. Dzięki temu wyremontowanych i przebudowanych zostanie kilka ważnych tras. A układ komunikacyjny, który liczy 750 kilometrów dróg, z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesny i bezpieczny.

E jak EKOLOGIA
Powiat poznański walczy ze smogiem! Na wsparcie finansowe mogły w tym roku liczyć osoby, które postanowiły pozbyć się starych pieców i postawić na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Program ma być kontynuowany. To też pierwszy powiat w kraju, który rozpoczął program likwidacji azbestu z dachów mieszkań.

F jak FINANSOWANIE
Powiat poznański od lat korzysta ze wsparcia Unii Europejskiej i gmin oraz z dopłat rządowych przy realizacji kluczowych inwestycji. Dzięki temu można zrobić więcej i szybciej.

G jak GMINY
Powiat poznański tworzy 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne. Gminy otaczają Poznań pierścieniem o szerokości około 25 kilometrów.

H jak HANOWER
Hanower to region, który od lat współpracuje z powiatem poznańskim. Wymiana doświadczeń, integracja, wzajemne wsparcie przyświecają tej współpracy. Wśród regionów partnerskich powiatu poznańskiego są również: Rejon Kijowsko-Światoszyński na Ukrainie, São José dos Pinhais w Brazylii, powiat tatrzański oraz powiat kartuski.

I jak INWESTYCJA
Dobiega końca największa w historii inwestycja drogowa powiatu poznańskiego. To przebudowa niemal 7-kilometrowego odcinka od Zalasewa do węzła Kleszczewo na S5. Koszt przebudowy drogi to niemal 30 mln zł (16 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego).

J jak JACKOWSKIEGO
To właśnie przy ulicy Jackowskiego mieści się Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Aby ułatwić życie mieszkańcom, uruchomiono sześć filii Wydziału Komunikacji.  Funkcjonują one: w Czerwonaku, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Stęszewie, Swarzędzu i Tarnowie Podgórnym. Można w nich m.in. zarejestrować pojazdy.

K jak KOMUNIKACJA
Najważniejszy od kilku lat projekt to Poznańska Kolej Metropolitalna. Idea jest prosta: więcej pociągów, które częściej będą zabierały pasażerów z dworców, dobry dojazd do dworców i parkingi przy nich. A wszystko po to, by zamiast samochodem, do Poznania jechać pociągiem. Oszczędność czasu, pieniędzy i korzyść dla środowiska.

L jak LUDZIE
O sile regionu świadczą nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim mieszkańcy. A tych w powiecie poznańskim z roku na rok przybywa. Obecnie 17 podpoznańskich gmin zamieszkuje już ponad 377 tysięcy osób.

M jak METROPOLIA
Metropolia Poznań leży w centrum województwa wielkopolskiego i tworzą ją 23 jednostki terytorialne, w tym powiat poznański. Wspólne działania pozwalają osiągnąć lepsze rozwiązania, jak choćby Poznańska Kolej Metropolitalna. A Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest dziś jednostką pośredniczącą w rozdysponowywaniu milionowych dotacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

N jak NAGRODY
Co roku przyznawane są Nagrody Starosty Poznańskiego. Celem wyróżnienia jest uhonorowanie mieszkańców i podmiotów z powiatu poznańskiego, które poprzez działalność gospodarczą i obywatelską przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej. Ale sam powiat również jest laureatem licznych wyróżnień.

O jak OWIŃSKA
Po zamku w Kórniku i pałacu w Rogalinie dawny kompleks cysterski w Owińskach staje się najpiękniejszym miejscem w powiecie. Powiat poznański zainwestuje w jego renowację łącznie 40 mln zł. Po zakończeniu prac obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Na co dzień uczy się tu i wychowuje młodzież niedowidząca z całej Polski.

P jak PUSZCZA ZIELONKA
To jedna z wizytówek powiatu poznańskiego. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka funkcjonuje od 1993 roku, kiedy to w celu ochrony roślinności i zachowania w stanie naturalnym leśnego ekosystemu postanowiono wyznaczyć jego formalne granice. To również doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców całej Wielkopolski.

R jak ROZWÓJ
W który powiat nieustannie inwestuje miliony złotych. Tylko w tym roku budżet powiatu poznańskiego osiągnął poziom 400 milionów złotych! Będąc jednym z największych samorządów w kraju, jest też jednym z najprężniej się rozwijających.

S jak SENIORZY
Aż 60 wydarzeń rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych adresowanych do seniorów zaplanowano w 2018 roku na terenie powiatu poznańskiego. Seniorzy działają też prężnie w gminach: mają swoje kluby, stowarzyszenia, uniwersytety. A powiat chce wzmocnić te działania i utworzył właśnie Powiatową Radę Seniorów.

T jak TURYSTYKA
Powiat poznański ma swoje perełki. Nic dziwnego, że coraz częściej turyści, którzy odwiedzają Poznań, zwiedzają również jego okolice. Wśród najważniejszych atrakcji powiatu wymienić można: zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, muzeum w Szreniawie czy Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

U jak UNIA EUROPEJSKA
Miliony złotych nie tylko na drogi, ale również modernizacje i remonty budynków, a także akcje dla mieszkańców. Powiat poznański od lat korzysta z różnych programów, w ramach których przyznawane są dofinansowania z budżetu unijnego. Tylko w minionych czterech latach dotacje z budżetu Unii wyniosły niemal 100 mln zł.

W jak WARTA
Latem tramwaj wodny po raz pierwszy kursował na trasie Czerwonak–Poznań. To pierwszy krok i inicjatywa, by „przywrócić” rzekę mieszkańcom powiatu poznańskiego. Może w przyszłości pasażerów „wozić” będzie Poznański Statek Metropolitalny?

Z jak ZDROWIE
Zdrowotną wizytówką powiatu poznańskiego jest szpital w Puszczykowie. To właśnie tam odbył się innowacyjny zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Operacja przeprowadzona została… po ciemku. Za działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej, w tym programu szczepień, powiat został wyróżniony tytułem „Zdrowy Samorząd”.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 października 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum