MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Paź 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Powstaną makiety dotykowe

owińska klasztor

Po zakończonej rewaloryzacji obiektów Ośrodka Szkolno-Wychowaczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach przyszła pora na kolejne działanie – makiety dotykowe pokazujące przestrzeń tego szczególnego w powiecie poznańskim miejsca. Właśnie wyłoniono w przetargu wykonawcę dwóch dotykowych makiet, które będą wykonane ze spiżu według obowiązujących w kraju standardów projektowania uniwersalnego. Autorem i wykonawcą makiet będzie znany z merytorycznego podejścia do tej tematyki oraz z największej ilości tego typu wykonań, m.in. sławnych makiet krakowskich, profesor Karol Badyna.

Pierwsza z makiet, umieszczona przed wejściem do budynków Ośrodka, będzie przedstawiała kompleksowo cały były zespół klasztorny wraz z kościołem – miejsca gdzie od okresu powojennego mieści się placówka zajmująca się edukacją dzieci z dysfunkcjami wzroku. Druga z makiet znajdzie się przed wejściem do Parku Orientacji Przestrzennej i będzie pokazywała przestrzeń zarówno polisensorycznych ogrodów barokowych jak i placu zabaw i edukacji.

Makiety zamontowane zostaną na specjalnych podestach umożliwiających obejrzenie ich ze wszystkich stron. Oprócz warstwy reliefowej przeznaczonej zarówno dla osób niewidomych jak i widzących – na specjalnych, wyniesionych płaszczyznach pojawią się opisy zarówno w piśmie brajla jak i druku powiększonym. Rozpoczęły się już prace projektowe i koncepcyjne w których udział biorą także uczniowie i pedagodzy Ośrodka w Owińskach. Oprócz walorów poznawczych dla odwiedzających, makiety będą także miały wielki walor edukacyjny – staną się bowiem  wspaniałą pomocą dydaktyczną dla nauki orientacji przestrzennej.

Autor: Marek Jakubowski

owińska klasztorowińska ośrodek makiety

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 października 2020