MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Ogłoszenia Komunikaty

POZnań – i zamieszkaj

POZnań i zamieszkaj to nowy program mieszkaniowy realizowany przez Miasto Poznań oraz spółkę Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Jest ofertą mieszkaniową skierowaną przede wszystkim do poznańskich rodzin i osób, które planują dopiero założenie rodziny lub też myślą o jej rozwoju. Udział w programie mogą wziąć również osoby, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać z naszym Miastem.

POZnań i zamieszkaj to atrakcyjna oferta mieszkań na wynajem gwarantująca:
stabilność i długotrwałość najmu – 15 lat z możliwością przedłużenia,
pewnego i transparentnego wynajmującego – spółka PTBS sp. z o.o. ze 100% udziałem Miasta Poznania,
lokal wykończony w standardzie „pod klucz” – gotowy do umeblowania i zamieszkania,brak konieczności ponoszenia nakładów na wykończenie lokalu,
umiarkowany czynsz najmu, niższy od rynkowego– nieprzekraczający 18 zł/m2,
niskie zaangażowanie środków własnych przyszłego najemcy na wpłatę partycypacji w kosztach budowy lokalu – nie więcej niż 20%,
– możliwość wystąpienia o dopłatę do czynszu z Funduszu Dopłat – dopłata nawet w wysokości około 8 zł do m2 powierzchni mieszkania,
– możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego.

Dzięki pozyskaniu przez Miasto Poznań bezzwrotnego finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, program POZnań i zamieszkaj stanowi alternatywną i tańszą, a przede wszystkim stabilniejszą, formę zamieszkania w stosunku do najmu na rynku komercyjnym. Dodatkowo, możliwość skorzystania przez najemcę z dopłaty do czynszu może znacznie obniżyć koszty utrzymania mieszkania.

Osoby zainteresowane udziałem w programie składają wniosek elektronicznie, do Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków udziału w programie, tj. warunku dochodowego oraz braku tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie miasta Poznania. Do wniosku należy dołączyć również dokumenty potwierdzające możliwość uzyskania punktów, zgodnie z przyjętym systemem kwalifikacji punktowej, który decyduje o kolejności umieszczenia osób na liście najemców.

Punkty można uzyskać m.in. za liczbę posiadanych dzieci, rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu, bycie osobą z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowe punkty otrzymają również osoby, które do tej pory zajmowały lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy, bądź znajdują się na liście osób oczekujących na taki lokal. Warunkiem jest rezygnacja z obecnie zajmowanego mieszkania.

Umowę najmu lokalu zawiera PTBS sp. z o.o. , po zawarciu z osobą wpisaną na listę najemców umowy partycypacji oraz wpłaceniu partycypacji i kaucji zabezpieczającej.

Opis inwestycji:
Lokalizacja inwestycji – Strzeszyn, rejon ul. Koszalińskiej i Literackiej.

I etap – zakończenie planowane na I kwartał 2024 r. – 199 lokali mieszkalnych o powierzchni od 30 m2 do 65 m2 oraz 6 lokali usługowych.Dostępne będą lokale 1, 2, oraz 3-pokojowe, wykończone w standardzie „pod klucz”– gotowe do umeblowania i zamieszkania. Prawie wszystkie lokale będą posiadały balkon. Część lokali będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

II etap –353 lokali mieszkalnych wykończonych w standardzie „ pod klucz”.
Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla dostępne będą również zewnętrzne parkingi rowerowe. Planowana jest budowa placu zabaw oraz placu interdyscyplinarnej infrastruktury sportowej. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska. W pobliżu planowane jest utworzenie stacji roweru miejskiego.

W bliskim sąsiedztwie znajdują się żłobek, przedszkole i szkoła, sklepy spożywcze oraz punkty handlowo-usługowe.

Strzeszyn to dzielnica dająca szerokie możliwości aktywnego wypoczynku oraz relaksu na łonie natury, dzielnica będąca oazą spokoju, z dostępem do terenów zielonych, z bliskością dwóch jezior – Rusałki oraz Strzeszyńskiego, z infrastrukturą rowerowa oraz sportową.

Strzeszyn to dzielnica dobrze skomunikowana z pozostała częścią Miasta poprzez linie autobusowe nr 164, 170, 195 i 216.

Finansowanie inwestycji:
– kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego
– grant z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego
– grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa
– partycypacja w kosztach budowy lokalu
Grunt pod budowę osiedla został wniesiony do PTBS sp. z o.o. aportem przez Miasto Poznań.

Nabór:
Nabór wniosków,w formie elektronicznej,prowadzony będzie przez Biuro Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania w terminie od dnia 15 października do 15 listopada 2021 roku.

Wnioski należy składać na adres e-mailnabor_poznan@um.poznan.pl. Skan podpisanego wniosku, wraz ze wszystkimi załącznikami,należy przesłać w 1 pliku w formacie pdf. Wnioski złożone po terminie nie będą brały udziału w naborze do programu.

Szczegóły dostępne na stronach internetowych:
www.poznan.pl/sprawylokalowe
www.ptbs.pl

Informacji telefonicznych udziela:
tel. 61 646 33 44 (dni robocze 7:30 – 20:00)
tel. 61 850 83 35/37 (dni robocze 8:00 -16:00)

ptbs plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 października 2021