MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Praca od podstaw…

andrzej horbik

– Całe życie poświęciłem pracy nad rozwojem amatorskiego ruchu artystycznego, ochronie dziedzictwa kulturowego oraz pracy z dziećmi i młodzieżą – mówi Andrzej Horbik, kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca Wiwaty z Pobiedzisk i „Osobowość 25-lecia” powiatu poznańskiego.

Andrzej Horbik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. W młodości śpiewał w chórze chłopięcym i grał w orkiestrze dętej na klarnecie. W latach 70-tych był też nauczycielem muzyki w Szkole Podstawowej w Pobiedziskach. – Z muzyką miałem do czynienia praktycznie od dziecka. Mój ojciec, który pochodził z kresów wschodnich bardzo lubił śpiewać. I marzył o tym, aby ktoś mu akompaniował. Dlatego kiedy skończyłem 6 lat wysłał mnie na zajęcia muzyczne. Swoją naukę rozpocząłem od akordeonu. Szło mi nieźle, bo na zakończenie przedszkola potrafiłem już zagrać krakowiaka – wspomina szef Wiwatów, który w latach późniejszych opanował jeszcze grę na dudach, koźle ślubnym, koźle weselnym oraz heligonce.

Wszystkie te instrumenty można usłyszeć w prowadzonym przez niego zespole, który w 2021 roku obchodził  jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Przez te wszystkie lata grupa nagrywała płyty i koncertowała. Nie tylko w Polsce, ale również w 30 krajach Europy, Azji czy Afryki, dając ponad 2 tysiące występów. – Wspomnień mamy całe mnóstwo. Te najważniejsze? To na pewno spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Watykanie w 2003 roku. Bardzo mile wspominam również wizyty na Litwie oraz na Ukrainie. Graliśmy również na centralnych dożynkach prezydenckich. Najbardziej egzotyczny występ daliśmy chyba w Gruzji, do której jechaliśmy przez Turcję, gdzie odwiedziliśmy polską wieś z polskim wójtem – wspomina Andrzej Horbik.  

andrzej horbik

Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty, który od lat działa przy Pobiedziskim Ośrodku Kultury, obecnie tworzy około 70 osób. – Zespół jest podzielony na trzy grupy wiekowej. Regularnie występujemy. Nie tak dawno prowadziliśmy w Pobiedziskach Orszak Trzech Króli. To zresztą już taka tradycja. W najbliższą niedzielę również zapraszamy na tamtejszy rynek, bo w samo południe zagramy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi kierownik muzyczny zespołu, który regularnie jest nagradzany i wyróżniany podczas różnego rodzaju przeglądów, konkursów czy festiwali folklorystycznych. Sam Andrzej Horbik także ma w swoim dorobku wiele nagród. Jedną z nich jest odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Teraz do tej długiej listy wyróżnień dołączył tytuł „Osobowość 25-lecia” wręczony z okazji jubileuszu powiatu poznańskiego. – To dla mnie bardzo cenne wyróżnienie, choć nie ukrywam, że byłem nim ogromnie zaskoczony. Tę nagrodę traktuję jako docenienie mojej długoletniej pracy od podstaw. Tym bardziej, że z powiatem współpracujemy praktycznie od samego początku, wspólnie zrealizowaliśmy wiele projektów – podkreśla laureat. – Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty swoimi występami od wielu już lat stara się rozsławiać dobre imię naszej gminy, powiatu i województwa. Propagujemy folklor innych regionów, a tym, których losy rzuciły z dala od ojczyzny, przybliżamy polską muzykę ludową. W tym widzimy sens naszej działalności – podsumowuje Andrzej Horbik.

Zdjęcia: Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 stycznia 2024