MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Koronawirus

Profilaktyka

PRZYDATNE LINKI

www.gov.pl/web/koronawirus

www.gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci

——————————————————————

Narodowy Program Szczepień
przeciw COVID-19

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie szczepień przeciw COVID-19 wśród obywateli Polski. Proces szczepień jest podzielony na etapy wskazane w Narodowym Programie Szczepień. Informacje dotyczące szczepień poszczególnych grup osób dostępne są TUTAJ.

PROCEDURA SZCZEPIEŃ

Procedura szczepień realizowana jest etapami:

1. Rejestracja.
Aby przygotować się do kwalifikacji lekarskiej do szczepienia można wcześniej wypełnić i zabrać ze sobą kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (TUTAJ), a osoby przyjmujące regularnie leki warto, aby zabrały listę zażywanych przez siebie leków. Działania te usprawnią proces kwalifikacji do szczepienia w punkcie szczepień.Uwaga! Jeżeli ktoś nie ma możliwości wydrukowania kwestionariusza będzie mógł go wypełnić w punkcie szczepień.
2. Zgłoszenie się do punktu szczepień – kwalifikacja do szczepienia.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji, masz 4 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Zarejestruj się na szczepienie przez automatyczny system powiadomień Narodowego Programu Szczepień – Numer + 48 22 888 41 11. Zgłoś chęć zaszczepienia się przez formularz na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. Gdy rozpoczną się szczepienia dla twojej grupy wiekowej, automat zadzwoni, żeby zapisać cię na szczepienie. Postępuj zgodnie z odczytywanymi komunikatami. Jeśli nie chcesz skorzystać z tej formy kontaktu – po prostu rozłącz się. Jeśli nie możesz odebrać połączenia, oddzwoń w ciągu maksymalnie dwóch dni.

Uwaga! Automat oddzwoni do ciebie, jeśli w formularzu zgłoszeniowym podasz swój numer telefonu. Jeśli nie wypełnisz formularza, możesz zapisać się na szczepienie przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta lub SMS, gdy rozpoczną się zapisy dla twojej grupy wiekowej.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

Aby znaleźć punkt szczepień na terenie konkretnej miejscowość należy wpisać nazwę miejscowości oraz kod pocztowy. Poza tym można również wyszukać wszystkie punkty szczepień na terenie danej gminy, wówczas należy wybrać odpowiednie województwo, powiat i gminę, a system wygeneruje dane wszystkich punktów  szczepień zlokalizowanych na terenie danej gminy.

3. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
4.
Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści SzczepimySie.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych form rejestracji dostępne są TUTAJ.

Seniorzy mogą uzyskać pomoc przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19 poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W tym celu należy zadzwonić na infolinię 22 505 11 11.

SZCZEPIENIA WYJAZDOWE

Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu.

Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień pacjentów w domu dostępne są TUTAJ.

BEZPŁATNY TRANSPORT NA SZCZEPIENIA

Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19 mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. W tym celu gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania.

Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy. W każdej gminie został wskazany numer telefonu, pod którym osoby uprawnione zgłaszają potrzebę zorganizowania transportu do punktu szczepień (wykaz numerów telefonów dostępny jest TUTAJ)

Szczegółowe informacje dotyczące bezpłatnego transportu na szczepienia dostępne są TUTAJ.

ZGŁOSZENIA NA SZCZEPIENIE

Od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy – dostaniesz maila. Szczegółowe informacje o tym rozwiązaniu dostępne są TUTAJ.

SZCZEPIENIA DLA KOLEJNYCH GRUP

Rejestracja poszczególnych grup wiekowych

Trwa rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60 lat i więcej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ.

W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

· 12 kwietnia – rocznik 1962,
· 13 kwietnia – rocznik 1963,
· 14 kwietnia – rocznik 1964,
· 15 kwietnia – rocznik 1965,
· 16 kwietnia – rocznik 1966,
· 17 kwietnia – rocznik 1967,
· 19 kwietnia – rocznik 1968,
· 20 kwietnia – rocznik 1969,
· 21 kwietnia – rocznik 1970,
· 22 kwietnia – rocznik 1971,
· 23 kwietnia – rocznik 1972,
· 24 kwietnia – rocznik 1973.

Szczegółowe informacje o szczepieniach dla kolejnych grup dostępne są TUTAJ.

UWAGA! Szczegółowe informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronach internetowych:

oraz pod numerem telefonu: 989 – numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

——————————————————————

AKTUALNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Grafika z zasadami obowiązującymi w Polsce od 27 marca 2021 r.

Aktualne obostrzenia COVID

Grafika z zasadami obowiązującymi w Polsce od 12 lutego 2021 r.

obostrzenia covid grafika

——————————————————————

AKTUALNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Grafika z zasadami obowiązującymi w Polsce od 1 lutego 2021 r.

obostrzenia koronawirus grafika

——————————————————————

AKTUALNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Grafika z zasadami obowiązującymi w Polsce od 28 grudnia 2020 r.

obostrzenia grafika

——————————————————————

AKTUALNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Grafika z zasadami obowiązującymi w Polsce od 26 listopada 2020 r.

zasady bezpieczeństwa grafika

——————————————————————

KOCHA, LUBI, SZANUJE…

„Kocham, więc zakładam” – Metropolia Poznań prowadzi kampanię, którą przekonuje do noszenia maseczek i powszechnego stosowania zasady DDM (Dystans Dezynfekcja Maseczka). Stowarzyszenie 23 samorządów chce dotrzeć przede wszystkim do osób nadal podważających zalecenia lekarzy. Kampania to jedna z odpowiedzi Metropolii na trudną sytuację wynikającą z pandemii koronawirusa.

Filmy, komunikaty głosowe, grafika w social mediach i plakaty – taki wachlarz środków składa się na kampanię społeczną Metropolii Poznań, która ma za zadanie uświadomienie mieszkańcom, jak dużą rolę odgrywa zasada DDM. Według lekarzy zachowanie dystansu społecznego, dezynfekowanie rąk oraz noszenie maseczki to skuteczne podstawy zachowania w czasie pandemii.

– Mimo wzrostu liczby zachorowań, nie brakuje osób, które wprost głoszą, że pandemii i wirusa nie ma, negując konieczność zakrywania ust i nosa – zauważa prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Metropolii Poznań. – Dlatego postanowiliśmy wzmocnić działania edukacyjne. Ten przekaz może wydawać się wielu osobom drastyczny i szokujący. Ale takie są fakty – wirus atakuje i powoduje zgony. Faktem jest też to, że maseczki mogą nas przed tym uchronić. Liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Czas na zdecydowane komunikaty – podkreśla Jaśkowiak.

Zdecydowany przekaz zawierają dwa filmy zrealizowane dla Metropolii przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Pierwsze z półminutowych nagrań już wywołało gorące internetowe dyskusje, ponieważ jego akcja toczy się w kostnicy. – Nie chcemy siać paniki, a jedynie mocno przestrzec – zauważa Tomasz Łubiński, wicestarosta powiatu poznańskiego, jednego z zaangażowanych w akcję samorządów – Łatwiej przychodzi mówienie, że większość z nas przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Jednak przy rosnącej liczbie przypadków śmiertelnych, także na obszarze Metropolii, postanowiliśmy pokazać przykłady, których niestety nie brakuje. Mocnymi emocjami chcemy trafić do tych, którzy lżej podchodzą do obecnej pandemii – dodaje.

Przed tym, że zarażają osoby bez maseczek, przestrzegają też komunikaty głosowe emitowane w środkach transportu publicznego – w autobusach i busach, w pociągach Kolei Wielkopolskich, w tym w Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – oraz w miejscach publicznych, takich jak targowiska. Nie są to standardowe zalecenia czy przepisy, ale komunikaty kierowane do pojedynczych, np. „Nałóż tę maseczkę! Zasłoń usta i nos. Dziecko to rozumie, a ty?”.

Początek akcji dały graficzne ilustracje oparte na wyliczance „Kocha, lubi, szanuje…”. Powstała na zlecenie Miasta Poznań seria grafik wiązała się również z grą słów – „Kocham i zakładam, że Ty też” to jednocześnie komunikat o uczuciach do bliskich i zakładaniu maseczki. Podobnie jak pozostałe dwie ilustracje („Lubię i zakładam…” i „Szanuję i zakładam…”). Pomysł spodobał się pozostałym członkom Metropolii i został przez nie podchwycony, co szczególnie widać w mediach społecznościowych. Na finiszu są prace nad drugą serią grafik, która nawiąże do dalszej części wyliczanki: „…nie chce, nie dba, żartuje”. Kontynuację, podobnie jak pierwszą odsłonę graficznej części kampanii, przygotowuje poznańska agencja aboutad.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań prowadzi wspólnie również inne działania, które mają ograniczać rozszerzanie się pandemii oraz ułatwiać organizację m.in. placówek medycznych na terenie Metropolii. 10 listopada przyjęta została uchwała o woli przekazania ponad 11 mln zł na szpitale działające w regionie. Samorządy pomagają też sanepidowi. – Od poniedziałku blisko 100 pracowników ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu i samorządów skupionych w Metropolii każdego dnia przeprowadza telefonicznie wywiady z pacjentami chorymi na koronawirusa lub osobami, które miały kontakt z zarażonymi. Cieszę się, że tak wiele osób chce w tych trudnych czasach wspierać działania służb sanitarnych, które, jak wiadomo, są bardzo mocno przeciążone obowiązkami – podkreśla Tomasz Łubiński.

Akcja informacyjna ma z kolei wesprzeć organizacyjne działania i przekonać do zachowań rekomendowanych przez medyków by zatrzymać przyrost liczby chorych. W niezamierzony początkowo sposób z obecną pandemią wiąże się też projekt „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań”. Okazało się, że półroczne wsparcie dietetyka, trenera i psychologa wzbudziło zainteresowanie także wśród osób, u których problem nadwagi pojawił lub pogłębił się w czasie lockdownu wprowadzonego w reakcji na koronawirusa. To kolejne prozdrowotne działanie samorządowego stowarzyszenia skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Informacja: Stowarzyszenie Metropolia Poznań

koronawirus plakatkoronawirus plakatkoronawirus plakat

plakat informacyjny Metropolii Poznań ukazujący osobę wsiadającą do tramwaju bez maseczki plakat informacyjny Metropolii Poznań ukazujący osobę niechętną do dezynfekcji rąk plakat informacyjny Metropolii Poznań ukazujący osobę nie zachowującą dystansu 2 metrów

——————————————————————

NOŚ MASECZKĘ

Oto film – kolejny element kampanii nakierowanej na przekonanie mieszkańców do zasady DDM (Dystans Dezynfekcja Maseczka), która pozwala zapobiegać zakażeniom koronawirusem (także innymi wirusami).

——————————————————————

RADIOWE WIRUSOBAJKI

O tym jak uniknąć koronawirusa możemy się dowiedzieć z licznych ulotek czy też informacji prasowych oraz telewizyjnych. Edukować, zwłaszcza tych najmłodszych, można jednak także przez bajki. Takich właśnie bajek można wysłuchać w Radio Poznań. Pierwsza z nich nosi tytuł “Wirusobajka, czyli historia o tym, jak bawić się w chowanego z koronawirusem” i jest autorstwa Anny Jaworskiej. W role aktorów wcielili się Justyna Siepietowska oraz Helena Jarzyńska. Bajki można wysłuchać TUTAJ.

Pierwsza “Wirusobajka” szybko doczekała się kontynuacji. Autorką drugiej jej części jest także Anna Jaworska i tym razem opowiada ona o  dylematach czworonogich przyjaciół. Czytają Justyna Siepietowska-Jarzyńska oraz Sławomir Bajew. Można jej posłuchać TUTAJ.

——————————————————————

JAK ZAPOBIEC ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM?

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji pokazującej m.in. zasady higieny, tak ważne w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem i nie tylko. Została ona przygotowana przez pracowników Szpitala w Puszczykowie, który jest prowadzony przez powiat poznański.

Poniżej także plakaty z podstawowymi informacjami na temat koronawirusa.

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 26 października 2020