Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa ulegać zmianom mogą terminy imprez, o których informujemy w Prasowej Powiatowej17. oraz na www.powiat.poznan.pl. Po szczegóły prosimy zwracać się bezpośrednio do organizatorów.

<< Kwi 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Program likwidacji azbestu

Powiat poznański dba środowisko. To dotyczy nie tylko likwidacji źródeł niskiej emisji, ale także usuwania ciągle jeszcze obecnego azbestu. Mają w tym pomóc specjalne programy. – Skorzystanie z nich przyniesie naszym mieszkańcom same korzyści. Zarówno zdrowotne, ekonomiczne, jak i ekologiczne – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Czym jest azbest? To ogólna nazwa handlowa obejmująca włókniste minerały z grupy serpentynów i amfiboli. Dzięki swym właściwościom jest praktycznie surowcem niezniszczalnym. Bardzo duża elastyczność włókien, wysoka wytrzymałość mechaniczna, małe przewodnictwo cieplne, odporność na wysokie temperatury oraz działanie czynników chemicznych spowodowały, iż azbest często stosowano w przemyśle maszynowym, energetyce, komunikacji, a przede wszystkim do wytwarzania materiałów budowlanych.

Azbest ma też jednak działania rakotwórcze. – Powstają one w wyniku wdychania włókien, zawieszonych w powietrzu. Na wielkość zagrożenia wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas kontaktu – mówi Agata Sibila z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu. W związku wykryciem czynników chorobotwórczych azbestu pod koniec ubiegłego wieku wycofano go z gospodarki. Nadal jednak jest on obecny w naszym otoczeniu i środowisku. A tak być nie musi…

– Od 2006 roku realizowany jest „Program usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu poznańskiego”. W wyniku tych działań wspólnie z gminami zlikwidowano ponad 11 307 Mg wyrobów zawierających azbest za kwotę ponad 6 mln złotych – wylicza Jan Grabkowski. Na tym jednak nie koniec. Od 2 marca, w urzędach gmin powiatu poznańskiego właściwego dla położenia danej nieruchomości, można składać wnioski o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest.

– Zakres prac, który jest wykonywany w trakcie realizacji programu, obejmuje demontaż wyrobów zawierających azbest, pakowanie, transport i unieszkodliwienie tych wyrobów na składowisku odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami. To samo dotyczy już wcześniej zdemontowanych wyrobów zawierających azbest – zapewnia Agata Sibila. Wszelkie koszty związane z ww. pracami w stu procentach pokrywane są ze środków pozyskanych z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetów gmin, a także ze środków powiatu poznańskiego.

Zachęcamy zatem do skorzystania z okazji. Dbajmy o swoje zdrowie i środowisko! Więcej informacji na temat programu, jak i wszystkie wymagane dokumenty można znaleźć TUTAJ.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 marca 2020


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum