MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

KSIĄŻKA: Anti Saar „Seria o Matim”
okładka książki„Mati i ostatni kawałek ciasta”, „Mati jedzie autobusem”, „Mati nie umie zrobić salta”, „Mati i śliwki”, „Stój tu, Mati” – to pozycje składające się na serię o Matim autorstwa Anti Saara. O czym one są? W życiu każdego kilkulatka zdarzają się chwile, gdy nie wie, co zrobić. Wstydzi się poprosić o pomoc, bo dorośli sugerują, że w tym wieku już powinien sobie radzić w pewnych kwestiach sam. Seria estońskiego pisarza spodoba się niewątpliwie młodszym czytelnikom, starsi docenią piękne tłumaczenie, ciepłą atmosferę i mądrość życiową, którą reprezentuje rodzina bohatera. Dodatkową zaletą książeczek są ciekawostki o Estonii, których może nie znać polski odbiorca.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

MUZYKA: UFO „Misdemeanor”
okładka płytyPłyta niedoceniana i odrobinę zapomniana w olbrzymim i być może przytłaczającym katalogu brytyjskich hard rockowców z UFO. Niesłusznie. Nie jest to może album na miarę ich pierwszych kilku płyt, czy przede wszystkim „Lights Out” lub „No Place To Run”, ale nadal mamy tutaj do czynienia z muzyką pełną werwy i energii, chociaż być może odrobinę zmanierowaną i osłabioną zbyt popową produkcją. Co nie zmienia faktu, że ten album w swojej kolekcji powinien mieć każdy fan hard rocka. Gdyby taką płytę nagrał w dzisiejszych czasach jakiś młody zespół, to od razu zostałby uznany za nową nadzieję muzyki. W przepastnym katalogu UFO „Misdemeanor” ugina się jednak pod ciężarem innych, pomnikowych dokonań zespołu. Posłuchajcie jednak chociażby poruszającej ballady „Dream the Dream”, aby zrozumieć, dlaczego warto dać temu albumowi szansę.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

FILM: „Śmierć na Nilu”
plakat filmuTo kryminał w reżyserii znanego i cenionego Kennetha Branagha. Sielankowy nastrój miodowego miesiąca młodej pary, spędzającej podróż poślubną na luksusowym statku rzecznym, zostaje przerwany przez ponure zdarzenie. Beztroska wycieczka po Egipcie zmienia się w poszukiwania mordercy, na czele których staje jeden z uczestników rejsu po Nilu, niezawodny Hercules Poirot. Egzotyczna, tajemnicza i niepozbawiona niebezpieczeństw sceneria stanowi znakomite tło tej mrocznej opowieści o obsesyjnej miłości i jej tragicznych skutkach. Tym bardziej, że historia – jak rzeka – wije się w niezwykle zagadkowy sposób, nie pozwalając widzom odgadnąć zakończenia aż do finałowej, szokującej demaskacji. W przypadku tego filmu krytycy są mniej entuzjastyczni, ale warto się przekonać samemu…
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)


GRA: „Horrified”
okładka gryTo gra kooperacyjna, w której walczymy z potworami nawiedzającymi miasteczko. Zadaniem graczy jest ich pokonanie. W każdej rozgrywce sami wybieramy z iloma upiorami chcemy walczyć, dzięki czemu sami wybieramy poziom trudności. Do wyboru mamy siedem potworów, takich jak Drakula, Mumia czy Frankenstein. Każdy z nich jest wyjątkowy, przez co jego pokonanie wymaga od graczy różnych strategii i taktyk. Jak to na kooperację przystało, będziemy w tej grze zdobywać przedmioty i się nimi wymieniać.Sami także możemy zostać pokonani. Poziom grozy w miasteczku wtedy wrośnie. Nas ta gra pozytywnie zaskoczyła m.in. wysoką jakością wykonania, łatwymi zasadami, a także emocjonującą i klimatyczną rozgrywką.
Michał Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 1 kwietnia 2022