MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< mar 2023 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Małgorzata Kemnitz z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Collage „Over and Out”
okładka płytyCollage to jeden z najważniejszych polskich zespołów progresywnych, koniec kropka. Obecnie scena ta kojarzy się jednak z Riverside, na co zresztą zespół Mariusza Dudy mocno zapracował. Jednak to Collage położyło solidne neo prog rockowe fundamenty. Zresztą nawet rozpad zespołu zaowocował nie tyle zubożeniem sceny, co powstaniem kolejnych grup (Satellite i Believe), które kontynuowały tradycję pierwotnej formacji i robiły to dobrze. Cieszę się jednak, że Collage powrócili i to powrócili w wielkim stylu. Płyta „Over and Out” jest albumem kontynuującym w prostej linii styl i tradycje zespołu. A tego obawiałem się najbardziej, że duch zespołu rozproszy się, umknie pod naporem ciężaru lat, jakie upłynęły od płyty „Safe”. Tak się nie stało. Powstała płyta fantastyczna.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock – Czerwonak)

 

KSIĄŻKA: Mary Winifred Beard „SPQR. Historia starożytnego Rzymu”
okładka książkaNareszcie ją mamy! Książkę popularnonaukową, dla niespecjalistów, która w rzetelny sposób pokazuje historię starożytnego Rzymu. Czytelnik ma wrażenie, że razem z bohaterami przemierza ulice miasta, uczestniczy w starciu Cycerona z Katyliną, zagląda do prywatnych domów plebsu i arystokracji. Mary Beard ma niesamowity talent do przekuwania suchych faktów w opowieści pełne grozy, napięć, emocji i humoru. Warto dodać, że SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). Dodawać natomiast nie trzeba, że starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Challengers: Drużyna marzeń”
gra pudełkoTo szybka i dynamiczna gra z mechaniką budowania talii. Rozgrywka trwa siedem rund, a każda z nich jest innym pojedynkiem. Mierzymy się tutaj z kolejnymi graczami w poszczególnych bitwach, a ich stawką jest zdobycie flagi. Osoby, które będą posiadać najwięcej punktów grają w wielkim finale. Runda składa się z dwóch faz: talii, w której wszyscy rozbudowują swoją gamę kart i przygotowują się do pojedynków oraz meczu – pojedynków, rozgrywanych w parach. Jeśli można do czegoś porównać „Drużyna marzeń”, to byłaby to karciana gra w wojnę. Proste zasady, świetne wykonanie (nie gramy na planszach, a na neoprenowych matach), a do tego do dyspozycji jest 336 kart z 70 zabawnymi postaciami. Dużym plusem gry jest także to, że może w nią grać od jednego do ośmiu zawodników.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

 

FILM: „Trzy Królowe”
plakat filmuTo przyjemna i zabawna komedia w typowo amerykańskim stylu. Główna bohaterka, Helen, będąca w senioralnym wieku, musi opuścić swój dom na czas nieoczekiwanego remontu. Najbliższy miesiąc postanawia więc spędzić w Pine Grove, czyli domu spokojnej starości. Nie spodziewa się jednak, że to diametralnie odmieni jej życie. Helen trafia do miejsca, w którym panują zasady wyjęte wprost z filmowego, amerykańskiego ogólniaka. Są tu niedostępne i ekscentryczne lokalne celebrytki, grupa schodzących im z drogi kuracjuszek oraz szukający bratniej duszy amant. Helen jest dojrzałą i stateczną kobietą, ale przychodzi jej zmierzyć się z tym towarzyskim chaosem. Z czasem zaskarbia sobie względy grupy seniorek, które sieją postrach. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawia się pewien James… Zabawne sytuacje, dowcipne dialogi i doskonała gra aktorska to gwarancja udanego seansu.
Małgorzata Kemnitz (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 marca 2023