Relacje
Propozycje kulturalne

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. Wszystkie polecane tytuły to subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Turnstile „Never Enough”Wiele osób na tę płytę czekało z wypiekami na twarzy. I to cztery długie lata… Warto jednak było, bo najnowszy album grupy z Baltimore – ukazał się na początku czerwca – jest po prostu świetny. Turnstile, które cały czas utożsamiane jest ze sceną punk i hardcore, na swoim nowym wydawnictwie nie porzuca wypracowanego wcześniej brzmienia, ale robi to z dużą dozą… przebojowości. Już zresztą ich poprzedni, znakomity album „Glow On” wskazywał w jakim kierunku może pójść ta formacja. To płyta świeża, świetna do słuchania, choć pewnie żadne komercyjne radio grać tego nie będzie. Cóż, takie czasy… Amerykanie mają po prostu pecha, że nie urodzili się wcześniej, bo ćwierć wieku temu, kiedy młodzież słuchała jeszcze rocka, byliby gwiazdami. Tym bardziej, że ich teledyski są równie elektryzujące co muzyka.
Tomasz Sikorski (Powiatowa Prasowa17.)
KSIĄŻKA: Krzysztof Drozdowski „Stryczek dla Rączki” Podtytuł tej książki to „Rekonstrukcja zbrodni, która wstrząsnęła Bydgoszczą” i to najlepiej opisuje o czym jest ta pozycja. Goszczący niedawno w Bibliotece Publicznej na osiedlu Czwartaków w Swarzędzu historyk Krzysztof Drozdowski, opisuje zbrodnię, do której doszło w 1960 roku w Bydgoszczy. Z zimną krwią zamordowana została wtedy dwójka – rodzeństwo nastolatków. Sprawa dość szybko została rozwiązana przez policję, a sprawca zatrzymany i skazany na karę śmierci. Pogrzeb zamordowanych dzieci zgromadził około 50 tysięcy osób. Autor rekonstruuje zbrodnię, przytacza akta sądowe i wypowiedzi świadków. Książka zawiera zdjęcia, również te dość drastyczne. Motywy zbrodni są szokujące, sprawca zaskakujący, a prawda gorsza od literackiej fikcji.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
FILM: „Konklawe” Adaptacja powieści Roberta Harrisa wydanej pod tym samym tytułem w 2016 roku. Po śmierci leciwego papieża kardynałowie z całego świata zjeżdżają się na konklawe, by wybrać nowego przywódcę Kościoła. Obradom przewodzi kardynał Lawrence, który ma za zadanie czuwać nad ich sprawnym przebiegiem, jednak gdy zaostrza się walka dwóch wrogich frakcji, a na jaw zaczynają wychodzić kompromitujące tajemnice, Lawrence staje przed dylematem. Zachować bezstronność i pozwolić wybrać osobę niegodną? Czy wbrew zasadom zaangażować się po jednej ze stron? A może poszukać trzeciego rozwiązania? Okazja nadarza się, gdy tuż przed rozpoczęciem głosowania wśród obradujących pojawia się nikomu nieznany kardynał Benitez, tajemniczy współpracownik nieżyjącego papieża.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)
GRA: „Przy Weselnym Stole”To gra dla dwóch osób, w której celem jest usadzić wszystkich gości przy owym weselnym stole. Przed rozpoczęciem rozgrywki rozkładamy planszę z 16 miejscami dla gości weselnych i obsługi. Jeden z graczy wybiera stronę gry – panny młodej czy pan młodego. W naszej turze wybieramy spośród trzech kart gości jedną kartę, którą dokładamy w dowolne puste miejsce przy stole. Karty przedstawiają danego gościa weselnego, jego upodobana, za które dostaniemy punkty. Karty z gośćmi dokładamy tak by każdy z nich dobrze się bawił, tzn. byśmy na końcu gry za nie zapunktowali spełniając ich wymagania. Gra kończy się po dołożeniu 16 karty, po czym sprawdzamy po kolei ile dane karty dadzą nam punktów. Szybka, z prostymi zasadami gra w fajnym weselnym klimacie.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)