MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< sie 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Przewodnik, otoczenie, punkt…

Uczetnicy biegów na orientację w Kamionkach

Mapa jako przewodnik, piękne leśne otoczenie i określony punkt, do którego zmierzamy – te trzy wyrażenia opisują rajd, który odbył się 28 lipca 2002 w Kamionkach, w Nadleśnictwie Babki, a którego organizatorem było Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania. Rajd oraz towarzyszący mu trening BnO (bieg na orientację) dla biegaczy to część szerszego projektu zmierzającego do stworzenie infrastruktury do tego rodzaju rekreacji.

– Zielone punkty kontrolne to projekt otwarty, bezpłatny, dostępny dla każdego. Generalnie chodzi o to, żeby osoby zainteresowane czy to rodziny czy biegacze czy turyści znaleźli punkty w lesie które są oznaczone specjalnym słupkiem który ma na sobie numerek i perforację i dzięki temu wiemy, że jesteśmy w dobrym miejscu – mówi Agnieszka Korpal z Poco Loco Adventure, organizatora wydarzenia.

W ramach projektu „Zielone Punkty Kontrolne w powiecie poznańskim” w Nadleśnictwie Babki powstały punkty kontrolne do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej.

– Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku – zachęca Anna Kautz z Poco Loco Adventure z Poznania. – Podczas rajdu podpowiadałyśmy jak czytać oznaczenia na mapie oraz jak korzystać z punktów kontrolnych. Pokazujemy,  że to interesujący a także integrujący sposób na spędzanie czasu – dodaje.

Udostępniony w Nadleśnictwie Babki obszar to powierzchnia 5 km², na której znajduje się 15 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonymi w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfigurację igiełek, co umożliwia potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Trasa rodzinna rajdu liczyła około trzech kilometrów, natomiast biegowa to około 7- 8 kilometrów. – Dzieciom bardzo podoba się czytanie mapy wspólnie z rodzicami, opiekunami – podkreśla Anna Kautz.

–  Powiat poznański wspiera również finansowo ze swoich środków budżetowych zadania promujące rekreację w najbliższym otoczeniu. Takie działanie pokazuje nie tylko szeroki wachlarz walorów rekreacyjnych powiatu poznańskiego, ale także zachęca do aktywnego wypoczynku w różnej formie, w tym przypadku związanego z posługiwaniem się mapą i nabywaniem orientacji w terenie leśnym – mówi Andrzej Och ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W zeszłym roku zielone punkty kontrolne powstały w Nadleśnictwie Łopuchówko.

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 28 lipca 2022