Przyznano dofinansowanie na SIP (23.03.2021)

geoforum

Projekt „Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań” uzyskał 14 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Łączna wartość przedsięwzięcia opiewa na 16 mln zł. Umowę w sprawie dofinansowania podpisali Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego, oraz Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański.

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie dostępu do wiarygodnej, a zatem spójnej i aktualnej informacji przestrzennej dla metropolii poznańskiej. Dzięki temu projektowi, bez wychodzenia z domu, zainteresowany mieszkaniec będzie mógł sprawdzić, gdzie chciałby postawić swój nowy dom. Przedsiębiorca z kolei zaplanuje w 3D swoją fabrykę, a turysta dokładnie ułoży plan wycieczki.

System skierowany będzie do każdego użytkownika poszukującego kompleksowej informacji o metropolii w zakresie zagadnień związanych w szczególności z gospodarką i zarządzaniem przestrzenią. Głównym odbiorcą tak tworzonych usług i danych będą mieszkańcy oraz przedsiębiorcy metropolii, ale także – o ile, nie najbardziej – pracownicy jednostek administracji samorządowej metropolii, dla których dostęp do zintegrowanych danych z wielu rejestrów publicznych stanowić będzie oczekiwaną od dawna nową wartość dodaną.

Beneficjentem udzielonej pomocy jest powiat poznański – jednostka realizująca projekt to Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, który będzie współpracować z miastem Poznań oraz Stowarzyszeniem Metropolia Poznań.

Tomasz Łubiński podkreślił, że MeSIP to przykład współpracy wszystkich członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Poprzez MeSIP ma zostać stworzona ujednolicona platforma, która pozwoli na docieranie do różnego rodzaju danych. To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz pracowników administracji – mówił wicestarosta poznański.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców MeSIP dostarczy dedykowane aplikacje umożliwiające powszechny i nieodpłatny dostęp do informacji przestrzennej łączącej dane gmin i powiatów metropolii. Dostęp do nich będzie zapewniony za pomocą łatwych i intuicyjnych w obsłudze portali mapowych oraz aplikacji mobilnej. Jej użytkownicy, wykorzystując swoje urządzenie wyposażone w kamerę cyfrową (np. smartfon), zyskają możliwość nałożenia na rzeczywiste obiekty w przestrzeni informacji o obiektach, lokalizacjach i ich szczegółowych opisów.

– W jednym miejscu zostaną zgromadzone wiarygodne, spójne i aktualne dane – zapewnia Tomasz Powroźnik, dyrektor poznańskiego PODGiK. Poza bezpośrednim dostępem do informacji przestrzennej MeSIP umożliwi również zdalną obsługę formularzy wniosków dla elektronicznych usług administracji publicznej, jakie zostaną opracowane i uruchomione przez poszczególne samorządy.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, zwrócił uwagę, że miasto będzie jednym z ważniejszych beneficjentów projektu. – Podziały administracyjne są umowne, a rozwiązania wynikające np. z układów komunikacyjnych funkcjonują niezależnie od granic. Dlatego tak ważne jest, aby integrować takie obszary, jak np. planowanie przestrzenne czy ochronę klinów zieleni w szerszym wymiarze, a nie tylko pojedynczej gminy – powiedział.

Zakres rzeczowy projektu związany z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i/lub e-usług publicznych obejmuje 23 jednostki samorządu terytorialnego: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat Poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem i Tarnowo Podgórne.

Dodajmy, że w ramach projektu MeSIP ogłoszono już przetarg na skanowanie laserowe aglomeracji, a także wykonanie ortofotomapy, lotniczych zdjęć ukośnych oraz modelu 3D.

geoforum.pl

Opublikowano: 24 marca 2021