MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Puszczykowo

Puszczykowo

Władze:

Burmistrz Miasta
Andrzej Balcerek

Adres :

ul. Podleśna 4
62-040 Puszczykowo
tel. 61 8133 225

www.puszczykowo.pl

Puszczykowo – to małe miasteczko o powierzchni 16,7 km kw. zamieszkuje 8.544 mieszkańców. Urokliwie położone w dolinie Warty, otoczone jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Bliskość jezior i rzek, naturalne bogactwa lasów, czyste i zdrowe powietrze to warunki sprzyjające zarówno zdrowiu mieszkańców jak i rozwojowi turystyki.

Dzieje Puszczykowa sięgać mają czasów ponoć bardzo odległych. Według starej legendy miał tu żyć ród Puszczyków wiodących w kniejach żywot myśliwych i bartników. Przewodzić miał mu książę Luboń, którego siostra, piękna Sławka miała być jedną z dworek księcia Mieszka I. Kiedy Polska przyjęła chrześcijaństwo, pogan nie chcących przyjąć nowej wiary odsunięto od wpływów na dworze, a pogańską Sławkę odesłano do domu. Wtedy to ród Puszczyków miał zbuntować się przeciwko Mieszkowi I, i w bitwie jaka rozegrała się w lesie za dzisiejszym kościołem pw. Matki Boskiej Wniebowziętej ponieść klęskę.

Dzisiejsze Puszczykowo to miasteczko nietypowe, różniące się od innych, małych miejscowości Wielkopolski. Nie ma tu bowiem typowego rynku, a nawierzchnię asfaltową mają tylko ulice przelotowe. Brakuje też przemysłu. Wiąże się z tym najmniejszy spośród miast województwa odsetek zatrudnionych w sferze produkcji materialnej. Większa część mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskich miast: Poznania, Lubonia i Mosiny.

Także nietypowa jest zabudowa mieszkaniowa – luźno rozrzucone wille w dużych ogrodach. Początek zabudowy willowej, tak charakterystycznej dla miejscowości tworzących dzisiejsze miasteczko, datuje się na schyłek XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowało się w mieście sporo domów i pensjonatów z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszym z nich jest znajdujący się u zbiegu ulic Cienistej i Poznańskiej pensjonat ” Jadwinówka “. Aby umożliwić coraz liczniej tu osiadającym się dojazd do Poznania, przy istniejącej od 1856 roku linii kolejowej (prowadzącej do Wrocławia) zbudowano budynki stacyjne. W roku 1901 drewniany, z wieżyczką zegarową i tunelem pod torami w Puszczykowie, a w roku 1911 murowany w Puszczykówku. Oba uznane zostały za zabytkowe. Nie są jednak budowlami wybitnymi architektonicznie. Jednakże budynek stacji kolejowej Puszczykowo, dzięki swej nietypowej dekoracji prezentuje unikalny w Wielkopolsce przykład budowli dworcowej typowej miejscowości wypoczynkowej.

Miłośnicy egzotycznych wypraw koniecznie powinni zobaczyć Muzeum Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Pracownia powstała w miejscu gdzie w 1948 roku zamieszkał w willi przy ul. Słowackiego 1 Arkady Fiedler, wielki podróżnik i pisarz, twórca bardzo zasłużony dla polskiej literatury. Stąd wyruszał w swe egzotyczne podróże. Muzeum spełnia nie tylko rolę poznawczą biografii pisarza, ale też prezentuje bogate zbiory przyrodnicze i etnograficzne przywiezione z dalekich krajów. Jest to miejsce, w którym ciągle dzieje się coś ciekawego. Przybywa w nim interesujących eksponatów, jak chociażby położona tuż przy wejściu, zbudowana w początkach naszego stulecia kopia egipskiej piramidy.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014