MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Radist z neba – muzyka kresów

grafika

Wspak czyli jak? Wspak czyli robić coś w odwrotnej kolejności niż zazwyczaj, w językoznawstwie czytać palindromy czyli od końca… A może raczej wspak, bo zaśpiewać odcinając się od komercyjnej, popularnej kolędowo-pastorałkowej wszechpanującej wokół świątecznej sztampy… i zagrać na wspaku, czyli dzikim kuzynie wiolonczeli, który lubi jej dźwięk i siłę, ale szuka innej barwy. Tak czy siak… Wspak zagra i zaśpiewa w Dworze Skrzynki 18 stycznia o godz. 18.00 i przeniesie słuchaczy w klimaty Kresów Wschodnich. 

„Radist z neba” to przepiękny, drugi już album artystek, które w swoim rodzinnym Białymstoku w 2018 roku założyły duet Wspak. Adrianna Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło z niezwykłym wyczuciem i smakiem łączą domową tradycję, wschodni (łemkowski, ukraiński) i polski folklor z akademickim wykształceniem muzycznym i nowoczesnym aranżem. Z ich przyjaźni, z ich fascynacji i szacunku dla tradycji, także tradycji rodzinnej wniesionej przez ich mężów (Łemków) zrodził się pomysł na zupełnie inne traktowanie muzyki pielęgnowanej od pokoleń na Podlasiu i Łemkowszczyźnie. Są zachwycająco szczere w swoim śpiewaniu i graniu i dlatego tak szybko zjednują sobie słuchaczy.

Adrianna Kafel-Woźniak, która śpiewa i gra miedzy innymi na wspaku i fideli płockiej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli, fideli kolanowych i wiolonczeli barokowej. Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych. Aleksandra Pura-Cidyło, która śpiewa i gra na skrzypcach ukończyła Akademię Muzyczna w Poznaniu. Ukończyła Wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową w klasie prof. Janusza Szroma. Jest laureatką wielu konkursów.

Dwie, piękne młode artystki ubrane w malownicze stroje przyniosą do dworu Skrzynki „Radist z neba/ Radość z nieba” i pomogą zrozumieć czym jest radość wspólnego muzykowania. Zabrzmią znakomicie zaaranżowane i wykonane tradycyjne pieśni i kolędy polskie, łemkowskie i ukraińskie – między innymi  „Dobryj weczir tobi”, „Oj, na mory, mory”, „Nowa radost stała” ale też popularne kolędy ”Cicha noc” i „Radujtiesia wsi ludije”. Spotkanie zacznijmy jak zwykle z półgodzinnym wyprzedzeniem, ponieważ w trakcie koncertu serwis restauracji jest nieczynny. Zapraszamy do skorzystania z oferty gastronomicznej restauracji Dworu Skrzynki po koncercie.

Przygotował: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 grudnia 2024