Radni powiatu poznańskiego uchwalili budżet (13.12.2023)

logo Ten

Ambitne plany i inwestycje. Radni powiatu poznańskiego podczas sesji 13 grudnia uchwalili budżet na 2024 rok. – Przyszłoroczny budżet będzie budżetem stabilnym – zapewnia starosta Jan Grabkowski.
Dochody w wysokości 610.151.075,28 zł, a wydatki – 600.151.075,28 zł, z czego aż blisko 73 mln zł stanowi tzw. “janosikowe”. Tak przedstawia się uchwalony już budżet powiatu poznańskiego na rok 2024.
“Zabezpieczyliśmy wszystkie wydatki”

– Po stronie dochodów to budżet ustalony przez ministra finansów, a po stronie wydatków przez nas – wyjaśnia starosta. – Oczywiście na tyle, na ile było można, ponieważ ustawa Polski Ład w istotny sposób ograniczyła jego wielkość. Podobnie jak podatki typu “janosik”. Musieliśmy się więc dostosować… Nie jest to jednak mały budżet. Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko, co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą w powiecie mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd… Patrzymy na nie z optymizmem, jak zawsze zresztą w samorządach.

Znów więcej, i to aż o 17 mln zł, trzeba będzie wydać na edukację – razem 157 mln zł. Przy czym subwencja oświatowa wynosi tylko 101,5 mln, co nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. Pozostałe 55,5 mln zł powiat musi dołożyć z własnych środków, żeby wystarczyło na zaplanowane inwestycje, czyli między innymi budowę sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Bolechowie, kolejne prace rewaloryzacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci niewidomych w Owińskach i budowę internatu w Zespole Szkół w Rokietnicy.

Najdroższą inwestycją nie tylko w przyszłym roku, ale i w historii powiatu będzie przebudowa drogi z Borówca do Krzesin. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa. – Niemal 140 mln zł zamierzamy przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje – wylicza starosta. – Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie (budowa wraz z wykupem gruntów) warte jest blisko 200 mln zł. W przyszłym roku I etap pochłonie niemal 60 mln złotych. Ponadto niemal 5,5 mln zł wydamy w przyszłym roku na przebudowę 800-metrowego odcinka ulicy Poznańskiej w Dąbrówce (od Słonecznej do Kolejowej). Przebudowana będzie też ulica Siekierecka w Gowarzewie, co pochłonie około 6 mln zł. W obu przypadkach powiat otrzymał dofinansowanie na te zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Blisko 4 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na przebudowę skrzyżowania ulic Poznańskiej i Szkolnej w Kicinie.

Więcej pieniędzy będzie na szeroko rozumianą politykę społeczną: 45,7 mln zł przeznaczono w przyszłym roku m.in. na DPS Lisówki, prowadzenie domu samotnej matki z dziećmi, kobiet w ciąży, a także programy zdrowotne. Koszty związane ze wsparciem rodzin w powiecie to prawie 22 mln zł, w tym na Dom Rodzinny w Swarzędzu, Domy Dziecka w Kórniku-Bninie oraz Ośrodki Wspomagania Rodziny w Kobylnicy. Będą pieniądze na kontynuację programów dla seniorów, takich jak telefon zaufania czy badania z zakresu profilaktyki osteoporozy. Z kolei najmłodsi mieszkańcy powiatu będą mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci, które odbędą się po raz pierwszy.
Bezpieczeństwo, zabytki i czyste powietrze

4,2 mln zł przeznaczono na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową: komendy policji otrzymają 600 tys. zł, z czego 480 tys. to inwestycje, a komendy straży pożarnej – 1,1 mln zł. To pozwoli na dofinansowane zakupów pojazdów rozpoznawczo-ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznego sprzętu czy prac remontowych w jednostkach. Ochotnicze straże pożarne otrzymają 300 tys. zł. Będzie kontynuacja programu ochrony zabytków – na ten cel przeznaczono w budżecie 2,5 mln zł. Na ochronę środowiska z kolei powiat planuje wydać ponad 1,2 mln zł, z tego 600 tys. zł pójdzie na likwidację “kopciuchów” i azbestu. Prawie 1,4 mln zł przeznaczono na pomoc dla Ukrainy, na zakup m.in. leków, żywności i usług związanych z pomocą humanitarną, a na wsparcie studentów z Białorusi przeznaczono 110 tys. zł. Nieodpłatna pomoc prawna to z kolei wydatek w wysokości ponad 1,2 mln zł. – Przyszłoroczny budżet będzie budżetem stabilnym – podkreśla starosta Grabkowski. – Na 2024 r. mamy ambitne plany.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 14 grudnia 2023