Zapowiedzi
Tajemnice z przeszłości
Wyobraźcie sobie miejsce w dolinie Warty, gdzie w XIII wieku w zakolu rzeki, tętni życiem osada, jest kościół, a na wyspie tuż obok rezydencja kasztelańska. Spróbujecie wcielić się w rolę odkrywców tego świata po setkach lat zapomnienia, poszukujących pamiątek, szczegółowo analizujących wszystkie odkrycia tak, aby w miarę możliwości dokładnie opisać to pełne życia wówczas miejsce. Dziś ciche, otoczone drzewami, trzcinami i wodami rzeki. Takie miejsca rozpalają wyobraźnię.
Choć wydaje nam się, że o przeszłości osadnictwa w Wielkopolsce wiemy wszystko, to jednak właśnie takie badania jak te, które były prowadzone w ostatnich latach na Radzimiu, uzupełniają tę wiedzę, a przy okazji podsycają zainteresowanie historią. Ich podsumowaniem jest jeszcze gorąca książka „Radzim. Gród i wieś nad Wartą”, do której powstania przyczyniło się aż 21 autorów i 15 instytucji naukowych.
Książka zilustrowana została 218 rycinami, 28 tablicami i 43 tabelami, z których największą ciekawość wzbudzają prawdopodobnie fotografie nieznanych do tej pory pamiątek po Radzimiu i jego mieszkańcach (m.in. monety, kościany grzebień, relikwiarz, czy żelazne groty bełtów kuszy).
Wydawcą książki jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a autorami głównego tekstu A. Kowalczyk i A.M. Wyrwa.
Promocyjne spotkanie z autorami i osobami zaangażowanymi w projekt odbędzie się 10 listopada, o godz. 12.00 w Murowanej Goślinie (budynek Biblioteki Miejskiej, ul. Poznańska 16). Tam też będzie możliwość zakupu książki. Książka ukazała się z pomocą finansową Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Urzędu Miejskiego w Obornikach.