MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Ranking najlepszych szkół

pespektywy logo

Znamy wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023. W tym roku najlepsze okazały się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Ranking został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty piąty. – Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

– I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować – dodaje.

W 25. edycji tego prestiżowego zestawienia przeanalizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W tym gronie, tak jak w poprzednich latach, nie zabrakło placówek z powiatu poznańskiego. W klasyfikacji liceów najwyżej, bo na 59. miejscu w kraju oraz 5. w województwie wielkopolskim, uplasowało się I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu. Wysoko w regionie, na 24. pozycji, znalazło się także Dwujęzyczne LO w Luboniu.

W tym zestawieniu znalazły się także LO im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym (74. w województwie), LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Kórniku (84. w województwie), LO im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie (88. w województwie) oraz LO im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu (95. w województwie). Dodajmy, że za najlepsze liceum w Wielkopolsce, tak jak w poprzedniej edycji, uznano II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu.

Wojewódzki ranking najlepszych techników wygrało z kolei poznańskie Technikum Komunikacji i to również jest powtórka z ubiegłego roku. Wśród placówek powiatowych najwyżej, na 12. miejscu w regionie i 118. w Polsce,  sklasyfikowano technikum przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. w Swarzędzu. Dalsze lokaty zajęły technikum przy Zespole Szkół im. J. i Wł. Zamoyskich w Rokietnicy (35. w województwie), technikum przy Zespole Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie (80. w województwie) oraz technikum przy Zespole Szkół im. gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie (84. w województwie).

Pełne wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 są dostępne TUTAJ.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 stycznia 2023