Remonty i inwestycje w powiecie (16.02.2022)

epoznan logo

Według planów Zarząd Dróg Powiatowych będzie realizował remonty i inwestycje a 108 mln zł. Jednak to nie ze względu na sporą kwotę przeznaczoną na remonty obecny rok ma szansę przejść do historii powiatu poznańskiego. – W 2022 r. rozpoczną się trzy wielkie inwestycje: budowa drogi Borówiec – Krzesiny, która będzie kosztować około 80 mln zł, budowa wiaduktu pod torami kolejowymi w Kobylnicy, która pochłonie ponad 50 mln zł i budowa obwodnicy Swarzędza, która w całości będzie kosztować ponad 25 mln zł – wylicza Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Droga Borówiec – Krzesiny to odcinek o długości 8,5 kilometra. Zgodnie z zapowiedziami zostanie częściowo przebudowany, częściowo zbudowany od nowa. Po zakończeniu prac (w 2024 roku) będzie to droga o najwyższym standardzie: 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, najwyższej klasy mostach i węźle nad torami kolejowymi w Koninku, a także trzema lub czterema rondami, ścieżce rowerowej czy odwodnieniu.

Wielkim wyzwaniem stanie się również budowa tunelu pod torami w Kobylnicy. – To dobra wiadomość dla kierowców w tej części powiatu, którzy dzisiaj średnio co 17 minut są zatrzymywani na rogatkach. Prace potrwają do drugiej połowy 2023 roku. Inwestycja będzie współfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– W planach mamy też rozpoczęcie budowy obwodnicy Swarzędza, która połączy wiadukt w Jasinie z nowym rondem w Rabowicach. Na odcinku o długości 2,3 km powstaną droga, chodniki i ścieżka rowerowa – wyjaśnia Tomasz Łubiński. – To wspólne przedsięwzięcie powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz. Każda z nich to inwestycja wieloletnia, ale pierwsze łopaty mają zostać wbite już w tym roku. To największe wyzwania drogowe, jakie do tej pory stały przed powiatem poznańskim. A trzeba pamiętać, że to nie wszystko. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu realizować będzie jeszcze kilka mniejszych zadań – dodaje.

– Należy do nich przebudowa drogi Rokietnica – Napachanie, która już trwa – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. To 2,6-kilometrowy odcinek od Traktu Napoleońskiego w Rokietnicy do drogi wojewódzkiej nr 184 – dodaje. Zakres prac obejmuje m.in. poszerzenie i przebudowę jezdni, przebudowę przepustu, odwodnienie drogi, powstanie ścieżki rowerowej i chodników. Koszt prac wyniesie około 11 mln zł.

W ramach funduszu Polski Ład realizowana będzie w tym roku przebudowa ulicy Otuskiej w Buku. – Na odcinku o długości niemal 1 km przebudowana zostanie jezdnia, wykonane odwodnienie i chodniki. Wplanach jest również przebudowa skrzyżowania ulic Sucholeskiej i Perłowej w Suchym Lesie. Powstanie tam rondo z “wyplotami”. Szacunkowy koszt inwestycji to około 5 mln zł. Około 8 mln zł kosztować ma przebudowa dwóch mostów na drodze Buk – Wiktorowo – mówi Marek Borowczak.

Powiat poznański planuje również budowę ścieżek rowerowych na odcinkach: Poznań – Tulce, Strykowo – Modrze czy Strykowo – Sapowice. Wszystkie są dofinansowywane z budżetu unijnego. – Trzeba pamiętać, że rozpoczęcie inwestycji poprzedzają lata prac projektowych i przygotowawczych. Rozpoczęcie budowy jest efektem końcowym – przypomina Tomasz Łubiński.

W tym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu będzie prowadził około 30 takich projektów. Wśród nich największym jest budowa mostu nad Wartą na nowej drodze Poznań – Czapury. – W planie są również remonty dróg powiatowych, m.in. na odcinku Boduszewo – Zielonka – kończy rzeczniczka. Powiat poznański dofinansowuje też budowę tunelu w Plewiskach. Inwestycja, którą realizuje miasto Poznań, również rozpocznie się w tym roku.

epoznan.pl

Opublikowano: 16 lutego 2022