MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Renowacje i Zabytki

Renowacje i zabytki o powiecie

Ukazał się kolejny numer kwartalnika “Renowacje i Zabytki”. Jest on wyjątkowy, ponieważ w całości opisuje to, co godne uwagi w powiecie poznańskim. – W kilkunastoletniej historii tego wydawnictwa nigdy nie były w nim reprezentowane jednostki samorządowe w skali powiatu. Powiat poznański ma tę satysfakcję, że jako pierwszy zaprezentuje się na ogólnopolskim forum konserwatorskim w takiej formie, przybliżając zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego na naszym terenie – czytamy w słowie wstępnym starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego.

Celem nowego, blisko 200-stronicowego numeru pisma “Renowacje i Zabytki” jest poznanie fascynujących obiektów zabytkowych i zaproszenie do odwiedzenia przez Czytelników urzekających miejsc nierozerwalnie związanych z  wielowiekową historią i kulturą naszego regionu. – O jego uroku w znacznym stopniu decydują: wtopiona w architekturę zieleń, klimatyczne miasteczka i zadbana infrastruktura – pisze Edward Hardt, redaktor naczelny pisma. – Na terenie powiatu poznańskiego znajduje się aż 10 – wpisanych do rejestru zabytków – zespołów urbanistycznych, sięgających swoim pochodzeniem średniowiecza, kilka tysięcy potwierdzonych stanowisk archeologicznych, 14 kościołów drewnianych i 40 murowanych, ponad 100 zespołów parkowych, ponad 70 pałaców i dworów, liczne zespoły przemysłowe i folwarczne , szpitale i dworce kolejowe – dodaje Jan Grabkowski.

Dowodami doniosłej roli w procesie kształtowania się lokalnego krajobrazu dziedzictwa kulturowego i jego utrwalania jest oryginalność i różnorodność zachowanych zabytków archeologicznych, m.in. wzgórze zamkowe „Pańska Góra” w Stęszewie, bniński zespół osadniczy na półwyspie „Szyja”, architektoniczne założenia dworskie i parkowo-pałacowe z okazałym zamkiem w Kórniku, pałacem w Rogalinie i dawnym klasztorem cysterskim w Owińskach oraz budynkami pałacowymi w Konarzewie, Gułtowach, Siedlcu, Będlewie, Strykowie, Iwnie, Biedrusku, Napachaniu czy dawnym pruskim zespołem pałacowo-folwarcznym w Szreniawie, w którym obecnie działa Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, jedyne tego typu w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługują zabytki obiektów sakralnych zgromadzonych na terenie powiatu poznańskiego, a zwłaszcza kościołów znajdujących się wokół Poznania z zachowaną renesansową plastyką sepulkralną w Tomicach, Ceradzu Kościelnym, Murowanej Goślinie, Tulcach, Lusowie czy w Chojnicy. Warto też dodać, że na przestrzeni lat znacznie zmienił się też wygląd obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza dworców kolejowych zlokalizowanych w Puszczykówku, Swarzędzu, Murowanej Goślinie, Czerwonaku, Owińskach, Bolechowie, Złotnikach i Golęczewie objętych projektem całkowitej rewitalizacji.

Wyjątkowy krajobraz kulturowy regionu tworzą również zapomniane budowle, jak chociażby dwór obronny typu kasztel w Murowanej Goślinie oraz  ruiny romantycznego zamku na wyspie Jeziora Góreckiego w Trzebawiu. Z kolei Puszczykowo, dawna miejscowość wypoczynkowa, nadal zachwyca okoliczną gęstą zielenią i urokliwym klimatem uzdrowiska, pełnego stylowych pensjonatów, willi oraz obiektów mieszkalnych z ubiegłego stulecia. Ciekawym i dobrym przykładem wzorcowej wsi pruskiej jest natomiast Golęczewo (niem. Golenhofen), której zabudowa objęta jest ochroną konserwatorską.

Kwartalnik “Renowacje i Zabytki” kierowany jest do szerokiej grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem: architektów, urbanistów, inżynierów, materiałoznawców, projektantów i konserwatorów. Poruszane przez pismo tematy są przedstawiane w sposób przystępny, a autorzy publikujący na jego łamach są wysokiej klasy specjalistami w swoich dziedzinach. Bieżący numer “Renowacji i Zabytków” zakupić można w salonach Empik, salonikach Inmedio, placówkach Ruch, księgarniach technicznych i naukowych, a także można go zamówić na stronie “Renowacji i zabytków”.

Autor: Agata Karwecka (Wydział Powiatowy Konserwator Zabytków), Tomasz Sikorski

zabytki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 stycznia 2017