MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Rokietnica

Władze:

Wójt Gminy
Bartosz Derech

Adres :

ul. Golęcińska 1
62-090 Rokietnica
tel. 61 8145 251

www.rokietnica.pl

Gmina Rokietnica położona jest w Wielkopolsce i zajmuje powierzchnię 79,31 km². Na jej terenie mieszka 9 tys. osób. Jest północno-zachodnim sąsiadem Poznania. Przez gminę przebiegają: droga wojewódzka Poznań-Szamotuły oraz droga krajowa nr 11 Poznań – Koszalin. Południe gminy przecina międzynarodowa trasa A2.

Ziemia rokietnicka cechuje się pięknym krajobrazem wielkopolskiej wsi. Gmina zdominowana jest przez rolnictwo z przewagą gospodarstw indywidualnych o areale nie przekraczającym 10 ha. W ostatnich latach zmniejsza się jednak obszar rolniczy na rzecz aktywizacji gospodarczej i budownictwa mieszkaniowego. Właśnie z myślą o potencjalnych inwestorach, w planach zagospodarowania przestrzennego wyznaczono wiele terenów pod działalność gospodarczą i zabudowę mieszkaniową.

W gminie bardzo duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska naturalnego.W zakresie gospodarki odpadami i korzystania ze źródeł energii odnawialnej gmina współpracuje z zaprzyjaźnionym fińskim miastem Viitasaari.

Gmina ma charakter pro-ekologiczny dlatego nie ma tam szkodliwych i szczególnie uciążliwych dla środowiska zakładów produkcyjnych. W regionie zainwestowały duże firmy, takie jak Bore Poland w Rogierówku, Poz-Bruk w Sobocie, Titan-Eko Sp. z o.o. w Rokietnicy. Warto wspomnieć, że w Przybrodzie Akademia Rolnicza w Poznaniu ma swoje Rolniczo – Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne. Badane tam są nowoczesne technologie produkcji roślinnej, modele wzrostu i plonów roślin.

Inicjatorem wielu imprez kulturalnych na terenie gminy Rokietnica jest Gminny Ośrodek Kultury. Mieszkańcy mogą w ciekawy sposób spędzać czas wolny. Dorośli grają w brydża sportowego, natomiast dzieci i młodzież mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z rytmiki, nauki gry na pianinie oraz korzystania z pracowni “Zręcznych rąk”. Uzdolnieni aktorsko biorą udział w teatrzyku “Przodem”, gdzie rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności.

Tradycyjnie, od 10 lat, organizowana jest “Rokietnicka Majówka”. Największa impreza w gminie skupia rzesze zainteresowanych. Mają oni okazję uczestniczyć w rajdzie rowerowym, pokazach strażackich, zawodach sportowych oraz grach i zabawach dla dzieci. Podczas imprezy mieszkańcy znakomicie bawią się na koncercie a imprezę wieńczy wspólna zabawa taneczna.

Ośrodek Kultury jest także współorganizatorem Dni Seniora, podczas których najstarsi mieszkańcy gminy mogą spotkać się przy ciastku, aby obejrzeć występy dzieci i zaproszonych artystów oraz wystawy plastyczne.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014