Ruszyła rekrutacja do szkół (16.05.2023)

portal samorządowy

W poniedziałek w Poznaniu ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych; nabór w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się wspólnie z powiatem poznańskim. Oznacza to, że kandydat zainteresowany placówkami z Poznania lub powiatu, wskazuje je na jednym wniosku.

Jak już w marcu informował poznański magistrat, samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązanie dla wyzwania zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. Wskazano, że “w szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. – w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii”.

Magistrat informował wówczas, że 17 gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. “21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat” – zaznaczono.

Uchwała przyjęta przez Radę Metropolii Poznań ustaliła dodatkową składkę członkowską. 23 samorządy (powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) zgodziły się, że te fundusze trafią na organizację finansowania zwiększonej liczby miejsc w liceach i technikach, przez najbliższy, kluczowy rok szkolny. Jednocześnie zarząd Metropolii zobowiązał się do końca roku 2023 opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 18 maja 2023