MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Samochodowa elegancja

samochodowy konkurs elegancji

W dniach 7-10 września odbył się jubileuszowy 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych, którego organizatorem jest, świętujący w tym roku 100-lecie powstania, Automobilklub Wielkopolski. Trasa rajdu przebiegała śladami początków Państwa Polskiego przez Wierzenicę, z jednym z najstarszych w Wielkopolsce kościołem drewnianym, do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach, a następnie przez Ostrów Lednicki, czyli miejsce chrztu Mieszka I w 966 roku.

Przemierzając urokliwą Puszczę Zielonkę uczestnicy dotarli do Murowanej Gośliny, gdzie wspólnie z władzami gminy zorganizowano Konkurs Elegancji, polegający na prezentacji samochodu wraz z załogą ubraną w strój odpowiadający rocznikowi pojazdu. W zabawie wzięło udział blisko 70 załóg, w tym kilkanaście z Niemiec, Austrii i Anglii. Najstarszymi pojazdami były Ford T z 1914 roku, BMW 315/1 Cabrio Weinberger z 1935 roku, Bugatti T40 z 1928 roku, Tatrą T87 z 1939 roku oraz Willysem MB z 1942 roku.

Uwagę widzów przyciągnęły również samochody z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych jak Mercedesy, Jaguar,  Volvo Amazon, Glass i Austin Healey. Nie lada gratka czekała na miłośników marki Porsche, których wystartowało aż sześć. Załogi walczyły o Puchar Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, które jury przyznało w czterech kategoriach. Imprezę swoim patronatem objął m.in. starosta poznański Jan Grabkowski. 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 września 2023