Samorządowcy rozmawiali o reformach (07.07.2022)

logo głos wielkopolski

7 lipca w Poznaniu odbył się II Nadzwyczajny Zjazd Samorządowy. Członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omówili najważniejsze problemy nurtujące wszystkie struktury samorządowe. Wśród nich znalazły się m.in. kwestie związane z finansami, reformą służy zdrowia, oświatą i pomocą Ukraińcom.

Podczas II Nadzwyczajnego Zjazdu Samorządowego, który odbył się 7 lipca w Poznaniu, zostały omówione najważniejsze problemy jednostek samorządowych. Wśród nich poruszono m.in. kwestie dotyczące finansów, służby zdrowia, oświaty czy pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Elżbieta Polak, członkini Zarządu Związku Województw RP oraz marszałek województwa lubuskiego, zaznaczyła m.in. konieczność natychmiastowego opracowania długofalowej polityki migracyjnej. – W Polsce potrzebujemy tego bardzo mocno. To właśnie rolą samorządu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego jest wskazanie rządowi, które sprawy należy pilnie uregulować – mówiła Polak. – Wskazujemy przede wszystkim na sprawy związane z edukacją. Tysiące dzieci poszło do polskich szkół. Co więcej, sprawa mieszkań – potrzeba półtora miliona mieszkań dla uchodźców.

Polak podkreśliła też, że w samorządach cały czas dokładane są starania, by stworzyć dla uchodźców warunki do życia m.in. poprzez możliwość pracy: – Koniec improwizacji, potrzeba konkretnych systemowych rozwiązań w ochronie zdrowia, edukacji, mieszkalnictwie. Polscy przedsiębiorcy zaznaczają, że uchodźcy potrzebni są do pracy i potrzeba zrobić wszystko, by zatrzymać jak największą ich liczbę w Polsce – mówiła.

Kolejną poruszoną kwestią był także temat związany z finansami. Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn i Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wyjaśnił, że samorządowców martwi zmniejszanie dochodów własnych samorządów na rzecz subwencji i dotacji: – Nasze dochody systematycznie rosły i mogliśmy planować rozwój naszych samorządów. Zostało to zastopowane w 2019 roku, gdy po raz pierwszy w trakcie roku budżetowego obniżono stawki podatkowe, które mają bardzo istotny wpływ na dochody własne poszczególnych samorządów. Od 1 lipca tego roku w trakcie roku budżetowego po raz drugi zmieniła się stawka podatkowa, która odbije się na sytuacji finansowej samorządu – mówił.

Podkreślił także, że rekompensata nie jest wystarczająca, by wyrównać wszystkie straty. Ponadto, rosnące koszty inwestycyjne i inflacja utrudniają składanie budżetów na kolejne lata. Dodatkowe środki uzyskane w ramach „Polskiego Ładu” stanowią wsparcie zadań inwestycyjnych, dlatego też strona samorządowa wnioskuje do Rządu o wprowadzenie kilku zmian pozwalających na pełne wykorzystanie tych środków.

Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice oraz Prezes Unii Miasteczek Polskich, omówił problemy związane z edukacją. Jak poinformował, od wielu lat środowisko samorządowe postuluje zmianę zasad finansowania prowadzenia szkół, tak, by poprawić sytuację organów prowadzących: – Każdego roku dokładamy, głównie do wynagrodzeń nauczycieli, środki, które mogłyby być przeznaczone na inne zadania – mówił.

Wśród postulatów samorządowców pojawiły się m.in. propozycja zmiany kilku rozporządzeń (prawa oświatowego czy karty nauczyciela), zmiany finansowania w tym niepublicznych przedszkoli oraz określenia przez MEiN minimalnej liczby uczniów w oddziale. – Uważamy również, że można by zmienić model finansowania nauczycieli na taki, by pensja była wypłacana z budżetu państwa. Wtedy negocjacje między związkami nauczycieli a MEiN nie obciążałyby już samorządów – dodał.

Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu, ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich, opowiedział o zbliżającym się wyzwaniu, jakim jest sezon grzewczy i wzrastające ceny gazu oraz energii elektrycznej: – By uniknąć kryzysu, należy wrócić do energii odnawialnej. Chcielibyśmy budować magazyny energii, takie sieci współpracy, i magazynować ją w skali wspólnoty samorządowej. Trzeba zmienić przepisy, zmienić regulacje, byśmy mogli z naszymi mieszkańcami organizować takie magazyny i przeznaczać je na własne potrzeby – mówił.

Ponadto, podczas spotkania została omówiona sytuacja związana z gospodarką komunalną i idący za tym temat rosnących opłat przy nieosiąganiu wskaźników segregacji i recyklingu, oraz negatywna opinia samorządowców wobec ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 8 lipca 2022