Samorządy dostaną zastrzyk pieniędzy (29.03.2023)

portal samorządowy

W 2022 r. samorządy dostały od państwa 13,7 mld zł dodatkowego wsparcia. W tym roku też mają otrzymać takie środki. – Otrzymaliśmy deklarację ze strony Ministerstwa Finansów, że w tym roku samorządy dostaną takie wsparcie, jak w poprzednich latach – powiedział Marek Wójcik z ZMP.

Temat dodatkowego wsparcia finansowego dla samorządów ze strony państwa pojawił się na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, które odbyło się 29 marca. Podczas tego posiedzenia Jan Grabkowski, starosta poznański, alarmował, że wiele samorządów jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej i może mieć jeszcze w tym roku problemy z płynnością finansową. Powiedział też, że pojawiły się wstępne propozycje, by powołać specjalne zespoły, które analizowałyby sytuację finansową samorządów.

Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zapewnił z kolei, że rozpoczęte już prace na zmianą systemu finansowania samorządów będą kontynuowane. Ale będą też działania mające już w najbliższych miesiącach poprawić kondycję finansową jednostek samorządowych. – Otrzymaliśmy deklarację ze strony Ministerstwa Finansów, że samorządy dostaną w tym roku od państwa takie wsparcie, jak w poprzednich latach – powiedział Marek Wójcik.

Chodzi o duże dodatkowe zastrzyki finansowe dla samorządów, którymi zasiliło je państwo w ostatnich dwóch latach – m.in. w ramach rekompensaty za ubytek wpływów z PIT, spowodowany zmianami w tym podatku (w tym jego obniżką). W zeszłym roku w ramach takiego wsparcia rząd przekazał samorządom 13,7 mld zł. W tym roku miała je zastąpić nowa subwencja dla samorządów, zwana rozwojową, ale w budżecie państwa na 2023 r. nie zarezerwowano środków na ten cel. Samorządy były z tego powodu bardzo zaniepokojone i pytały przedstawicieli rządu, czy w tym roku – w związku z brakiem subwencji rozwojowej – otrzymają takie dodatkowe wsparcie, jak w poprzednim.

Dziś wiadomo, że – jak potwierdził Marek Wójcik – jednostki samorządowe mają je w 2023 r. dostać. Wiceminister finansów, Sebastian Skuza, obecny podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, które odbyło się 29 marca, nie zaprzeczył, że są takie plany. – Liczymy, że to będzie więcej niż 13,7 mld zł, które samorządy otrzymały w zeszłym roku – powiedział Wójcik. – Prosimy także o kontynuację rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, m.in. w związku z tym, że nie ma jeszcze unijnych środków z Funduszu Spójności na lata 2021-2027. Prosimy też, by w tym programie pojawiły się również pieniądze na inwestycje z zakresu infrastruktury energetycznej – apelował.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 29 marca 2023