MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



100 rocznica powstania

Sejm: 2018 Rokiem Powstania

Sejm RP przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. – Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 stało się wspaniałym ukoronowaniem „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” – wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się spod pruskiej niewoli, któremu nieodłącznie towarzyszyło pragnie nie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzeczypospolitą – czytamy w uchwale.

Powstanie Wielkopolskie uznawane jest jako jedyne w pełni zwycięskie powstanie narodowe, dzięki któremu mogła zostać ustalona zachodnia granica Odrodzonej Polski. Był to symbol triumfu wielkopolskiego patriotyzmu. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, gdzie został owacyjnie przywitany. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

– To dzięki bohaterskiemu zrywowi powstańców wielkopolskich 1918/1919 roku, na których czele stali major Stanisław Taczak i gen. Józef Dowbor-Muśnicki, twórcy Armii Wielkopolskiej, dzięki ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała Wielkopolska włączona została z powrotem do odradzającej się Rzeczypospolitej. Kiedy skończyła się walka zbrojna mieszkańcy Wielkopolski “podjęli trud odbudowy oraz ponownego scalenia Rzeczypospolitej, wyniszczonej przez dziejową zawieruchę. W ten właśnie sposób twórczo nawiązali oni do bogatej tradycji pozytywistycznej – do dziedzictwa Ojców Założycieli nowoczesnej Wielkopolski – nastał bowiem czas, w którym Polsce potrzeba było potu, a nie krwi” – czytamy w uchwale.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 października 2017