Sesja zakończona udzieleniem absolutorium (17.06.2024)

logo Ten

Podczas sesji Rady Powiatu Poznańskiego, przewodniczący Jan Grabkowski oraz Zarząd Powiatu otrzymali absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Decyzja ta zapadła jednogłośnie. Ponadto, Jan Grabkowski uzyskał również jednomyślne wotum zaufania od samorządowców. Rok 2023 okazał się wyjątkowo trudny dla samorządów z uwagi na wprowadzenie Polskiego Ładu, który zmienił zasady rozliczeń finansowych jednostek lokalnych. Mimo to Powiat Poznański zdołał zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia.

W roku ubiegłym, dochody powiatu wyniosły 458,3 mln zł, natomiast wydatki sięgnęły 520,2 mln zł. Deficyt budżetowy, który wyniósł 61,9 mln zł, sfinansowano z kredytów oraz środków z lokat bankowych. Dodatkowo, wydatki powiatu obciążone były tzw. podatkiem janosikowym, który w 2023 roku wyniósł 38,8 mln zł, a prognozy na kolejny rok przewidują jego znaczący wzrost. Najwięcej środków budżetowych przeznaczono na edukację – prawie 135 mln zł. Inwestycje te obejmowały m.in. zagospodarowanie terenu Zespołu Szkół w Rokietnicy oraz rozwój infrastruktury Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu.

Znaczące środki przeznaczono także na zarządzanie drogami powiatowymi, gdzie inwestycje wyniosły 113 mln zł. Największym projektem była budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy, zrealizowana przy współpracy z gminą Swarzędz oraz PKP, kosztująca 60 mln zł. Oprócz tego, powiat intensywnie inwestuje w politykę społeczną i ochronę zdrowia, wydając na te cele 57,5 mln zł. Wśród projektów znalazły się m.in. finansowanie domu dla samotnych matek, ośrodki wsparcia i interwencji kryzysowej, a także program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego.

W kontekście bezpieczeństwa i ochrony publicznej, powiat poznański zainwestował blisko 3 mln zł, w tym na modernizację sprzętu dla straży pożarnej oraz budowę laboratorium kryminalistycznego. Środki te przyczyniają się do zwiększenia efektywności służb działających na rzecz mieszkańców.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 17 czerwca 2024