MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Rajd śladami powstania

Trzy grupy wyruszyły w sobotę, 16 czerwca, na wycieczką autokarową pod nazwą „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Imprezę zorganizował Oddział Środowiskowy PTTK Poznań – Nowe Miasto, a sfinansował powiat poznański.

Uczestnicy rajdu mogli wybrać pomiędzy trasami. Pierwsza nosiła nazwę im. Ignacego Jana Paderewskiego i wiodła z Owińsk, przez Murowaną Goślinę, Pobiedziska i Kostrzyn. Patronem drugiej był Stanisław Taczak i ci, którzy się na nią zdecydowali jechali ze Swarzędza przez Pobiedziska, Kostrzyn i Puszczykowo. Trzecia trasa prowadziła z Dopiewa przez Buk, Stęszew i Puszczykowo, a była nazwana im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Metę wszystkich trzech wycieczek zlokalizowano w Lusowie, w pobliżu Muzeum Powstańców Wielkopolskich, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek, znaczek i naklejka rajdowa oraz konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Na wszystkich trasach grupy miały zapewnionego przewodnika, który opowiadał o historii Powstania Wielkopolskiego, skupiając się przede wszystkim na tematach dotyczących osób, których śladami prowadziła wycieczka.

Punktem kulminacyjnym rajdu  było odwiedzenie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. A więc miejsca, które nie tak dawno otrzymało Certyfikat Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. – Cieszymy się, że nasza placówka jest ważnym punktem wycieczek zgłębiających historię o Powstaniu Wielkopolskim – mówił Grzegorz Jazdon, przewodnik po muzeum w Lusowie. Na zakończenie wycieczki rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody. – Dziękujemy powiatowi poznańskiemu za pomysł i wsparcie finansowe rajdu. Mam nadzieję, że po tej wycieczce wszyscy jej uczestnicy wiedzą znacznie więcej na temat Powstania Wielkopolskiego, którego setną rocznicą obchodzimy w tym roku – podsumował Eugeniusz Jacek, prezes Oddziału Środowiskowego PTTK Poznań – Nowe Miasto.

Autor: Natalia Siejek

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 czerwca 2018