Sołtysi powiatu dostali nagrody (16.03.2021)

logo Ten

Aż trudno uwierzyć, ale rekordzista piastuje stanowisko sołtysa od…51 lat! To Erazm Walkowiak ze wsi Drużyna i Nowinki. 5. Powiatowy Dnia Sołtysa świętował z Tomaszem Łubińskim, wicestarostą poznańskim. Zazwyczaj Powiatowy Dzień Sołtysa to radosne święto z wieloma zaproszonymi gośćmi. Jednak w tym roku, z powodu pandemii, do Starostwa Powiatowego w Poznaniu zaproszono tylko sołtysów – laureatów specjalnej statuetki. Uroczystość była więc znacznie bardziej kameralna niż zwykle, ale wicestarosta Łubiński zapewnia, że na pewno uda się to odrobić podczas następnego Dnia Sołtysa za rok.

– Bardzo doceniamy współpracę z liderami lokalnych społeczności. Ich rola na przestrzeni lat bardzo się zmieniła – mówił Tomasz Łubiński. – Dziś są inicjatorami nie tylko wydarzeń kulturalnych, ale wielu inwestycji. Co roku organizujemy dla nich szkolenia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, musieliśmy znacznie ograniczyć formułę naszych corocznych spotkań. Dlatego bezpośrednio gratulacje i życzenia złożyliśmy osobom, które nieprzerwanie od 30 i więcej lat dbają o mieszkańców swoich wsi. Do pozostałych ponad 240 sołtysów z powiatu poznańskiego wysłaliśmy listy gratulacyjne i upominki.

W powiecie poznańskim jest 9 sołtysów ze stażem pracy powyżej 30 lat. Erazm Walkowiak jest wśród nich rekordzistą będąc 51 lat na stanowisku. Został sołtysem w wieku lat 18 i jak sam przyznaje, w 1970 roku sołectwo wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż dziś. Wiele z pomocą mieszkańców udało się zrealizować. – Sołectwo to praktycznie większość mojego życia – mówił. – Pięćdziesiąt lat temu były 33 numery w Nowinkach i 58 w Drużynie, a dziś obie wsie zamieszkuje blisko 800 osób i ciągle ich przybywa. Sołectwo to misja, momentami bardzo trudna, którą mam do wypełnienia. I dopóki wystarczy mi sił, będę ją kontynuował dla dobra mieszkańców Drużyny i Nowinek.

Zmiany na terenie sołectwa nie dotyczą tylko liczby ludności. Zmieniły się także same wsie: wybudowano w nich przystanki komunikacji publicznej i chodniki, jest też kanalizacja sanitarna. Dla najmłodszych powstał nowoczesny plac zabaw, dla miłośników piłki nożnej trawiaste boisko, wyremontowano także lokalną świetlicę, wybudowano siłownię zewnętrzną, mieszkańcy mają też do dyspozycji plac spotkań z oświetleniem. Nic dziwnego, że są dumni ze swojego gospodarza, który działa nie tylko jako sołtys: jest też członkiem OSP Nowinki, a swego czasu był także dowódcą młodzieżowych drużyn pożarniczych.

O 10 lat krócej pracuje na swoim stanowisku Marian Czekalski, sołtys Zakrzewa w gminie Dopiewo. Gdy zaczynał pracę, we wsi mieszkało 500 osób i było 5 telefonów na całą wieś… Dziś Zakrzewo ma ponad 1500 mieszkańców, o telefonach w ogóle nie ma co mówić, a sam sołtys z wielka pasją dba o rozwój wsi – także od strony kulturalnej. Bo M. Czekalski bardzo chętnie występuje w zespole tanecznym, który prezentuje ludowe tańce z tych okolic. Należał też do teatru amatorskiego, którego członkowie byli zapraszani do udziału w spektaklach poznańskiego Teatru Nowego.
– Udało mu się połączyć tradycję z nowoczesnością – podsumowują swojego gospodarza mieszkańcy Zakrzewa.

Jerzy Stanisław Rozmiarek, kolejny wyróżniony sołtys, sprawuje swój urząd od 1990 roku w Czmoniu w gminie Kórnik. Od 25 lat jest też radnym gminnym. To dzięki niemu Czmoń ma zewnętrzną siłownię, oświetlenie ulic, zrekultywowane składowisko odpadów – i wiele festynów dla mieszkańców.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 16 marca 2021