MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Sportowe podsumowanie

Podsumowanie szkolnego wspólzawodnictwa sportowego w powiecie poznańskim

Aż 140 szkolnych reprezentacji wzięło udział w zakończonej właśnie kolejnej edycji współzawodnictwa sportowego szkół w powiecie poznańskim. – To dużo więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej cieszy jednak to, że do walki o punkty i medale przystąpiły placówki ze wszystkich siedemnastu gmin powiatu – stwierdził wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

Oficjalne podsumowanie rywalizacji w roku szkolnym 2022/23 oraz wręczenie nagród odbyło się na stadionie w Puszczykowie. – Bardzo zależy nam na tym, aby młodzi ludzie uprawiali sport, choćby rekreacyjnie. Dlatego nie szczędzimy na ten cel pieniędzy. Tym razem na organizację różnego rodzaju zawodów przekazaliśmy 175 tysięcy złotych, to więcej niż w roku ubiegłym. Więcej było też imprez, a konkretnie 134. Wszyscy mocno ucierpieliśmy w trakcie pandemii i teraz musimy wrócić do odpowiedniej sprawności fizycznej – mówił wicestarosta.

Na problemy wynikające jeszcze z pandemii zwrócił również uwagę prezes Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, który tradycyjnie już organizował współzawodnictwo ze środków powiatu poznańskiego. – Szkoły na nowo wróciły do rywalizacji, ale jest jeszcze sporo placówek, które trzeba do tego pobudzić. I to jest właśnie nasz cel na następne edycje. Chcemy zachęcić młodzież, nauczycieli, jak i dyrekcje szkół, aby jak najwięcej placówek uczestniczyło w tym sportowym współzawodnictwie – powiedział Zdzisław Urbańczyk.

Sportowy rok szkolny 2022/23 rozpoczął się pod koniec września w Krośnie koło Mosiny, gdzie odbyły się biegi przełajowe. Finisz nastąpił w połowie maja w Kórniku podczas finału rozgrywek siatkówki plażowej. Rywalizowano jak zwykle w trzech kategoriach wiekowych. W Igrzyskach Dzieci z rocznika 2010 i młodszych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa z Lusowa. – Nie jest to nasz pierwszy sukces, choć placówką największą raczej nie jesteśmy. W naszym przypadku procentuje po prostu systematyczna praca – stwierdziła Ewa Widelska, wicedyrektor szkoły.

– W czym się specjalizujemy? Nie ma takiej jednej, konkretnej dyscypliny. Mamy mocne szachy, lekkoatletykę czy piłkę nożną. Młodzież chce uprawiać sport, choć czasami trzeba ją do tego umiejętnie zachęcić. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku również rodzice, którzy powinni odczuwać potrzebę udziału swoich pociech w życiu sportowym szkoły i nie tylko – dodała. W rywalizacji nieco starszych uczniów, czyli w Igrzyskach Młodzieży, z roczników 2008-09, na najwyższym stopniu podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie.

Młodzi sportowcy z tej samej miejscowości byli również najlepsi w Licealiadzie, a więc zmaganiach uczniów z rocznika 2003 i młodszych. W tym przypadku jednak pierwsze miejsce przypadło aż dwóm reprezentacjom, bo oprócz LO w Puszczykowie była to jeszcze ekipa Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Tak jak zwykle przeprowadzono również klasyfikację na najbardziej usportowioną gminę. Tutaj najlepsza okazała się młodzież z Mosiny, która w pokonanym polu zostawiła swoich rówieśników ze Swarzędza i Kórnika. Okazja do rewanżu już w przyszłym roku szkolnym.

Igrzyska Dzieci:
1. SP Lusowo
2. SP1 Kórnik
3. SP1 Puszczykowo
4. SP Stęszew
5. SP Kamionki
6. SP2 Puszczykowo

Igrzyska Młodzieży:
1. SP2 Puszczykowo
2. SP2 Plewiska
3. SP Kamionki
4. SP1 Puszczykowo
5. SP Przeźmierowo
6. SP Pobiedziska oraz ZSP Napachanie

Licealiada:
1. ZS nr 1 Swarzędz oraz LO Puszczykowo
3. ZST Tarnowo Podgórne

Najbardziej usportowiona gmina:
1. Mosina
2. Swarzędz
3. Kórnik

Zdjęcia: Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 czerwca 2023