MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lis 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Sportowy znicz pamięci

znicz klub Unii Swarzędz

Działające od czterech lat Koło Przyjaciół i Sympatyków Klubu Sportowego Unia Swarzędz – „Unia-100” organizuje po raz czwarty akcję „sportowy znicz pamięci”, polegającą na uczczeniu pamięci zmarłych zawodników, trenerów i działaczy klubu Unia Swarzędz. – W ramach tej akcji zapalamy znicze na grobach naszych Przyjaciół, którzy spoczywają na cmentarzach w Swarzędzu, Poznaniu, Kostrzynie, Pobiedziskach, a nawet w Warszawie i Bochni. Właśnie w Bochni spoczywa współzałożyciel istniejącego od 99 lat naszego klubu i jego pierwszy prezes Marian Zaporowski – mówi Eugeniusz Dobiński.

– Każdorazowo kończyliśmy tę akcję w bardzo uroczysty sposób, w obecności władz miasta i członków naszego Koła, na grobie jednego z „Unitów”. Za pierwszym razem spotkaliśmy się przy „Dębie Pamięci”, poświęconym Feliksowi Melosikowi, który został zamordowany w Charkowie i zapaliliśmy znicze u 30 osób. W następnych latach gromadziliśmy się przy grobach Tadeusza Kąkolewskiego i Stefana Szczublewskiego, czyli zawodników, a później działaczy klubu. Pierwszy z nich był m.in. współautorem – ze swoim synem – książki z okazji 90-lecia Unii, a drugi był wieloletnim prezesem Unii – dodaje.

– W tym roku już zapaliliśmy znicze na cmentarzach Poznania, w sumie na blisko 180 grobach. Tegoroczną akcję mieliśmy zakończyć na grobie wybitnego zawodnika Unii, wielokrotnego mistrza Polski w zapasach, Zdzisława Schneidera. Jednak z uwagi na pandemię musieliśmy ją odwołać – informuje Eugeniusz Dobiński. Koło Unia 100 to grono koleżanek i kolegów. – Naszym celem była i jest pomoc w zorganizowaniu 100. rocznicy powstania klubu Unia, która przypada w 2021 r. oraz integracja swarzędzkiego środowiska sportowego. Bierzemy udział w spotkaniach z zarządem klubu, mających na celu godne przygotowanie obchodów – dodaje.

– W trakcie naszych comiesięcznych spotkań gościliśmy wybitnych sportowców, trenerów, działaczy, związanych nie tylko ze swarzędzkim sportem. Byli u nas Czesław Cybulski wraz z Ireneuszem Goldą, Wojciech Lipoński, Marek Łbik, Paweł Wojtala, Dominik Kubiak, Marian Dudziak. Zorganizowaliśmy też dwie edycje Memoriału im. Zenona Baranowskiego, olimpijczyka z Melbourne oraz Bieg integracyjny im. Romana Firlika. Byliśmy na zawodach halowych weteranów w Toruniu. Planujemy też wydanie książki o swarzędzkich zapasach, napisanej przez naszych członków. Mamy również spotkania integracyjne – co roku spotkanie świąteczno-noworoczne, ognisko, grill. Staramy się tworzyć jedną sportową rodzinę – kończy Eugeniusz Dobiński.

znicz klub Unii Swarzędz

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 października 2020