MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Spotkanie Noworoczne

zdjęcie starosty poznańskiego przemawiającego na sali przed publicznością

– „Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie”. Te słowa Marilynne Robinson doskonale oddają etap życia, w którym się właśnie znalazłem – mówił Jan Grabkowski podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego, które w piątkowy wieczór, 4 stycznia, odbyło się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Zaproszenie starosty poznańskiego przyjęli między innymi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz samorządowcy, przedstawiciele świata polityki, nauki, duchowieństwa, kultury, dyplomacji oraz świata finansów i biznesu.

– Zawsze powtarzam, że mam szczęście do ludzi. O podobnych priorytetach, systemie wartości, którzy demokrację mają we krwi. I tak naprawdę to oni są istotą sukcesu powiatu poznańskiego. Moje blisko 30-letnie doświadczenie pracy samorządowej uzmysłowiło mi jedno: we wszystkich działaniach nie wolno stracić z pola widzenia zwykłego mieszkańca – dodał Jan Grabkowski. W trakcie Spotkania Noworocznego, tradycyjnie już wręczono Nagrody Starosty Poznańskiego, honorując w ten sposób mieszkańców i podmioty z powiatu za ich aktywność gospodarczą oraz obywatelską, przyczyniającą się do rozwoju społeczności lokalnej w regionie.

W kategorii PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ wyróżnienie trafiło do firmy STS Logistic Sp. z o.o., która nie tylko reaguje na potrzeby rynku, ale również przygotowuje projekty mieszkaniowe, związane z energią odnawialną oraz gospodarką ekologiczną. STS oferuje atrakcyjne zarobki, warunki pracy, szkolenia, a także dobrą atmosferę. Mając na uwadze ludzi w potrzebie Wojciech Staniszewski, właściciel firmy bierze udział w akcjach charytatywnych i wspiera finansowo organizacje pozarządowe, dzięki czemu został odznaczony srebrną i złotą odznaką Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Prezes dbał też o mieszkanki Swarzędza i organizował dla nich bezpłatne badania mammograficzne, za co, między innymi, został nagrodzony w 2005 r. tytułem „Swarzędzanina Roku”.

Poza pracą podejmuje wiele inicjatyw społecznych. Sponsoruje i wspiera liczne wydarzenia edukacyjne, kulturalne i sportowe w Swarzędzu. Zainicjował powstanie logistycznej klasy patronackiej Clip przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Ufundował uczniom materiały i narzędzia do nauki, a także liczne wyjazdy. Grupa CLIP, której częścią jest STS Logistic, współpracuje z wieloma szkołami, w tym z Wyższą Szkołą Logistyczną. Umożliwia studentom odbycie praktyk, zapewnia im kadrę na wysokim poziomie oraz odpowiedni sprzęt. Właściciel STS wspierał również krwiodawców i opiekę paliatywną, a także prowadził działania proekologiczne.

Nagrodę Starosty Poznańskiego w kategorii ORGANIZACJE POZARZĄDOWE otrzymała z kolei Fundacja Stworzenia Pana Smolenia. W tym przypadku doceniono przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym w procesie rehabilitacji oraz integracji ze światem ludzi zdrowych poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Wykwalifikowana kadra terapeutyczna oraz wysoki poziom prowadzonych zajęć przyciągają do ośrodka osoby z najbliższej okolicy, jak i te spoza regionu. Pracownicy Fundacji troszczą się nie tylko o niepełnosprawnych, lecz również o opiekunów i rodziców. Fundacja organizuje zajęcia z parapowożenia oraz wiele imprez dla dzieci i młodzieży. Rehabilitanci ośrodka kładą ogromny nacisk na osiągnięcie maksymalnej samodzielności przez osoby niepełnosprawne.

Praca z koniem to nie tylko jazda konna – to przede wszystkim kontakt ze zwierzęciem. To budowanie relacji, poczucia bezpieczeństwa, tworzenie więzi, która potem wpływa na kontakt ze światem i ludźmi. Przy pomocy fachowców z Baranówka nierzadko efekty widoczne są już po krótkim czasie. Hipoterapia to niejedyna działalność Fundacji. Jej członkowie od lat sprowadzają z zagranicy sprzęt rehabilitacyjny, który rozdają potrzebującym. Akcja przekazywania sprzętu odbywa się cyklicznie – jest on przygotowywany przez organizację charytatywną z Niemiec, po czym odbierany przez Fundację i nieodpłatnie przekazywany potrzebującym. Warto podkreślić, że Fundacja opiekuje się także starymi, chorymi końmi, które nie mogą już pracować.

Nagrodę Starosty Poznańskiego w kategorii INICJATYWY OBYWATELSKIE otrzymała również Ewa Wodzyńska. W tym przypadku doceniono niezwykłą aktywność społeczną oraz zaangażowanie w wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców regionu. Ewa Wodzyńska  aktywizuje i integruje środowisko amatorskiego artystycznego ruchu seniorów w powiecie poznańskim. Przy Kórnickim Ośrodku Kultury prowadzi zespół „Magnolie”, który bierze udział w przeglądach i festiwalach śpiewaczych oraz aktywnie koncertuje w gminie, jak i powiecie poznańskim. Jest pomysłodawczynią „Kórnickich spotkań muzycznych”. Opracowała i przeprowadziła projekt muzyczny „Bal u Białej Damy”, skierowany do dzieci klas czwartych Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie.

Ewa Wodzyńska założyła także Chór Kameralny Poznański Senioritki, aktywizujący panie z Poznania, Kórnika, Biedruska, Koziegłów i Czapur, który ma na koncie ponad 80 koncertów w całej Polsce. Laureatka angażuje się również w organizowanie wydarzeń skierowanych do najmłodszych. Jest pomysłodawczynią i autorką trzech zwycięskich projektów startujących w konkursach dotacyjnych z zakresu kultury i edukacji: dwa z nich to cykle audycji chóralnych dla dzieci klas I-III szkół podstawowych „Chórrra śpiewamy”. Zostały one przeprowadzone w niewielkich wiejskich szkołach powiatu poznańskiego. Ewa Wodzyńska dzięki ogromnej pracy osiągnęła sukces udowadniając, że seniorzy z powiatu poznańskiego mają w sobie potencjał twórczy, a talentem artystycznym mogą służyć młodszym, starszym czy potrzebującym.

Zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 stycznia 2019