MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Spotkanie trójstronne

spotkanie trójstronne w hanowerze

Partnerstwo, możliwe formy współpracy, aktualna sytuacji na Ukrainie, a także bieżące wyzwania i potrzeby. To główne tematy rozmów trójstronnego spotkania w Hanowerze zainicjowanego przez powiat poznański.

Jego uczestnicy wysłuchali prezentacji o regionie Hanower, rejonie obuchowskim oraz europejskiej współpracy samorządowej. Z kolei Jan Grabkowski, starosta poznański opowiadał, o działaniach naszego samorządu zarówno na rzecz obywateli Ukrainy, jak i uchodźców. – Powiat poznański pomaga praktycznie od początku wybuchu wojny. Początkowo powołaliśmy zespół koordynujący pomoc dla Ukrainy, utworzyliśmy punkty informacyjne, miejsca całodziennego zakwaterowania i wyżywienia czy organizowaliśmy kursy języka polskiego – wyliczał Jan Grabkowski. – Dotychczas zorganizowaliśmy sześć transportów z darami, które trafiły do zaprzyjaźnionego rejonu obuchowskiego – dodał.

Spotkanie było doskonałą okazją by podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami dotyczącymi organizacji wsparcia humanitarnego dla naszego wschodniego sąsiada. – Do tej pory przekazaliśmy naszym przyjaciołom m.in. 32 tony artykułów spożywczych i chemicznych, samochód terenowy Dacia Duster, wóz strażacki tatra, 2 ambulanse z wyposażeniem, 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, 2,5 tony artykułów użytkowych czy sprzęt AGD – mówił starosta. Dary trafiły m.in do wewnętrznych przesiedleńców czy szkoły w Rzyszczowie. – Wiemy, że potrzeby nadal są ogromne. Dlatego słuchamy i w miarę naszych możliwości staramy się pomagać – podkreślił starosta.

Dodatkowo 14 ton żywności przekazaliśmy do rejonu obolońskiego, a środki medyczne pojechały do Uniwersytetu Lwowskiego. Wartość dotychczas przekazanej pomocy to ponad 2,5 mln zł, w tym 1,4 mln zł to wsparcie dla rejonu Obuchowskiego. Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem umowy o partnerstwie Podpisy złożyli Steffen Krach, prezydent Regionu Hanower oraz Mykoła Krawczuk, głowa rejonu obuchowskiego. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy być świadkami tego wydarzenia. Wierzę, że współpraca będzie owocna, a oba regiony wiele się od siebie nauczą – zauważył starosta.

Autor: Maja Grześkowiak
Zdjęcia: Tomasz Morawski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 listopada 2023