MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Wrz 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Sprzęt dla OSP i nagrody

święto strażaków w Bolechowie

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu poznańskiego ponownie wzbogaciły się o wartościowy sprzęt. Jak co roku został on wręczony podczas spotkania w Bolechowie. – Ten sprzęt, który dzisiaj przekazujemy, to tylko element tego, co robimy na co dzień. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Na przestrzeni ostatnich 20 lat wydaliśmy na ten cel ok. 25 milionów. To imponujący wynik w skali kraju. Jesteśmy na czele jednostek samorządu terytorialnego, które dbają o szeroko pojęte bezpieczeństwo – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski.

W Bolechowie obecni byli również wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, członkowie Zarządu, Antoni Kalisz oraz Piotr Zalewski, przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu, Piotr Burdajewicz, a także Skarbnik Powiatu, Renata Ciurlik. – Bo też to dla nas bardzo ważny dzień. Wysoko sobie cenimy  współpracę ze wszystkimi służbami. To partnerzy, na którym można liczyć – podkreślił starosta. Powiat poznański od lat też wspiera ochotnicze straże pożarne, systematycznie przekazując wybranym jednostkom sprzęt ratowniczy. Do tej pory jego łączny koszt to blisko 590 tys. zł.

W tym roku jednostki OSP otrzymały pompy zatapialne, przedłużacze oraz węże tłoczne o łącznej wartości ponad 98 tys. zł. – Za to wsparcie możemy tylko podziękować. Sprzęt, który dzisiaj otrzymaliśmy na pewno przyda się strażakom. Tym bardziej, że coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi – powiedział brygadier Jacek Michalak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Podczas spotkania w Bolechowie ogłoszono także zwycięzców w organizowanych od 2000 roku konkursach „Strażak Roku Powiatu Poznańskiego” i „Dzielnicowy Roku Powiatu Poznańskiego”. Do tego pierwszego, spośród funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, nominowani zostali mł. kpt. Damian Nowacki z JRG 8 oraz  st. ogn. Grzegorz Cegłowski z JRG 9. Zwycięzcą ostatecznie został ten drugi.

– To dla mnie szczególne wyróżnienie. W mojej rodzinie są tradycje związane z tym zawodem, bo tata także był strażakiem. Jaki powinien być najlepszy strażak w powiecie? Trudno na to pytanie odpowiedzieć w kilku słowach. Z pewnością powinien być odważny i zawsze służyć pomocą. To praca, w której trzeba być przygotowanym do akcji praktycznie 24 godziny na dobę – powiedział Grzegorz Cegłowski, który z Bolechowa wyjechał z okolicznościową statuetką strażaka roku, dyplomem oraz nagrodą.

W konkursie „Strażak Roku Powiatu Poznańskiego” spośród druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu poznańskiego do nagrody zgłoszonych zostało dziesięć kandydatur z gminy Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Luboń, Puszczykowo, Stęszew, Suchy Las i Swarzędz. Z tego grona komisja konkursowa pierwszą nagrodę i tytuł przyznała druhowi Władysławowi Godawie z OSP Promnice. Druga nagroda przypadła druhowi Krzysztofowi Ancucie z OSP Golęczewo, a trzecia druhowi Bartoszowi Dolacie z OSP Stęszew.

W Bolechowie rozstrzygnięto również wspomniany już konkurs „Dzielnicowy Roku Powiatu Poznańskiego”. Został nim sierżant sztabowy  Jakub Ból z komisariatu policji w Pobiedziskach. Drugą nagrodę otrzymał sierżant sztabowy Michał Orczykowski z komisariatu policji w Suchym Lesie, a trzecią starszy aspirant Tomasz Kasprzak z komisariatu policji w Kostrzynie.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 września 2020