MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Starosta poznański alarmuje ws. dotacji (06.08.2024)

money pl logo

Starosta poznański Jan Grabkowski zapowiedział, że “jeśli rząd nic nie zrobi”, to starostwo od 2025 r. przestanie dotować wymianę kotłów grzewczych na gazowe. Samorządowiec z PO stwierdził, że taki obrót spraw wymusza unijna dyrektywa, jak relacjonuje serwis portalsamorzadowy.pl. – Nie wiem, czy państwo wiecie, ale od przyszłego roku jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2025 r. nie będzie można wydawać pozwoleń na piece gazowe – mówił Jan Grabkowski na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pod koniec lipca.

Samorządowiec podkreślił, że starostwo powiatowe w Poznaniu w tym roku na wymianę kotłów w celu poprawy jakości powietrza w aglomeracji, w 2024 r. wyda 2,5 mln zł. Na tym plany się nie kończą, choć pokrzyżować je – zdaniem Jana Grabkowskiego – może Bruksela. Mamy uchwałę rady powiatu, że do 2027 r. będziemy wspierać tego typu działania, ale jeżeli dyrektywa nam nie pozwoli, to z końcem roku zaprzestajemy finansowania wymiany źródeł ciepła na gaz ziemny, co będzie ze szkodą dla mieszkańców, ponieważ 75 proc. wniosków, które do nas przychodzą, dotyczy wymiany kotłów na paliwo stałe na gaz ziemny, który wydaje się obecnie najlepszym źródłem ogrzewania – powiedział starosta, jak relacjonuje serwis portalsamorzadowy.pl.

Starosta nie wskazał konkretnie, o których przepisach mówi. Portalsamorzadowy.pl pisze, że chodzi o pkt 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2024/1275 z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Czytamy w nim: państwa członkowskie powinny dążyć do stopniowego wycofywania indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, przy czym w pierwszej kolejności powinny one zaprzestać od 2025 r. udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem tych, które zostały wybrane do inwestycji przed 2025 r. w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241″.

Jednocześnie podano w dyrektywie, że “nadal powinna istnieć możliwość udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji hybrydowych systemów ogrzewania o znacznym udziale energii ze źródeł odnawialnych, takich jak połączenie kotła z energią słoneczną termiczną lub pompą ciepła”. Obecny na spotkaniu przedstawiciel resortu klimatu nie zabrał głosu, ale można tego się spodziewać na przyszłym posiedzeniu KWRiST, ponieważ przepisy mogą być na różne sposoby interpretowane. “Z jednej strony ww. dyrektywa wskazuje na konieczność zaprzestania stosowania zachęt do wymiany kotłów gazowych, a z drugiej nie nakazuje ich wymiany, a nawet – w przypadku spełnienia warunku zasilania hybrydowego – je wspiera” – zauważa portalsamorzadowy.pl.

Głos w tej sprawie zabrał Janusz Starościak, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. W rozmowie z portalem zaznaczył m.in., że na podstawie wymienionej dyrektywy “do 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych będzie się odbywać na takich zasadach, jak obecnie, a więc nie ma żadnego zakazu dla instalacji kotów na gaz”.

money.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 sierpnia 2024