Starosta poznański z absolutorium (12.06.2024)

portal samorządowy

Radni powiatu poznańskiego udzielili w środę staroście poznańskiemu i zarządowi powiatu wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok. W ubiegłorocznym budżecie najwięcej środków przeznaczono na edukację, drogi i politykę społeczną. – Po raz pierwszy od dłuższego czasu dyskusja była merytoryczna i – co ważne – prowadzona w spokojnej atmosferze. To dobrze wróży na następne lata – zaznaczył starosta poznański Jan Grabkowski.

W trakcie sesji radni podkreślali, że ze względu m.in. na tzw. Polski Ład, rok 2023 był najtrudniejszym w historii samorządów. – Tak jak inne samorządy przestaliśmy mieć udział w dochodach, a w zamian przydzielano nam środki finansowe. Nie otrzymywaliśmy tak zwanych pakietów dodatkowych. Dzięki pracy naszych fachowców od finansów zrealizowaliśmy wszystko to, co zaplanowaliśmy. Trudny budżet ubiegłego roku pokazuje, że nie należy się zniechęcać, ale realizować zadania dla naszej społeczności lokalnej. Teraz zobaczymy, co będzie w kolejnych latach. Patrzymy na nie z optymizmem. Chcemy pracować konstruktywnie, a polityka nie jest w samorządzie potrzebna. To jest nasz wspólny sukces – zaznaczył po udzieleniu absolutorium starosta poznański.

W 2023 roku dochody samorządu wyniosły 458,3 mln zł, zaś wydatki 520,2 mln zł. Deficyt 61,9 mln zł sfinansowany został przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów. Budżet został też zasilony środkami z lokat bankowych w wysokości 20 mln zł. 38,8 mln złotych powiat zapłacił tytułem tzw. podatku janosikowego, który w tym roku ma wynieść o 34 mln więcej niż w ubiegłym, czyli 72,6 mln zł.
Starostwo Powiatowe w Poznaniu przypomniało, że w ubiegłorocznym budżecie najwięcej środków przeznaczono na edukację – prawie 135 mln zł przy subwencji oświatowej na poziomie 80,6 mln zł. Oprócz bieżącego utrzymania szkół sfinansowano za 5,4 mln zł zagospodarowanie terenu wraz z ogrodzeniem ZS w Rokietnicy. Prawie 2,2 mln zł wydano na rozwój infrastruktury Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu, a blisko 900 tys. zł na przebudowę kuchni w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Najlepsi uczniowie otrzymali stypendia i nagrody starosty poznańskiego. Od lat powiat wspiera także studentów z Białorusi, którzy studiują na Politechnice Poznańskiej.

Na drugim miejscu znalazły się wydatki na zarządzanie drogami powiatowymi, które pochłonęły 113 mln zł. Z tego 83,5 mln zł kosztowały inwestycje, remonty pochłonęły prawie 8,6 mln zł i blisko 4,4 mln zł wydano na wykupy gruntów. Największym wyzwaniem była budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Inwestycja warta 60 mln zł została sfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz oraz PKP.

Na politykę społeczną i ochronę zdrowia wydano w ub. roku 57,5 mln złotych w tym między innymi na: DPS W Lisówkach, PUP w Poznaniu, prowadzenie domu dla samotnych matek i kobiet w ciąży, ośrodki wsparcia i interwencji kryzysowej, domy dziecka czy pieczę zastępczą. Starostwo Powiatowe w Poznaniu podało, że wydatki związane z bezpieczeństwem wyniosły w 2023 roku blisko 3 mln zł. Prawie 1,1 mln zł przeznaczono na komendę powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu strażacy wzbogacili się m.in. o pojazdy ratowniczo-gaśnicze, dofinansowana została modernizacja Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krzesinach oraz w Bolechowie i w Mosinie. Kupiono tor pożarniczy do szkoleń i zawodów młodzieżowych grup pożarniczych. Kolejny 1 mln zł przeznaczono na budowę laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Starostwo przypomniało, że kolejny rok wsparcie otrzymały zabytki. Na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i restauratorskich przy obiektach wpisanych do Rejestru Zabytków przeznaczono tym razem blisko 2,4 mln zł. Z kolei ochrona środowiska kosztowała powiat ponad 2,4 mln zł, z czego na program wymiany tzw. kopciuchów wydano 1,4 mln zł.

Portal Samorządowy PAP

Opublikowano: 13 czerwca 2024