Starosta z wotum zaufania i absolutorium (21.06.2023)

logo głos wielkopolski

– To nie był łatwy budżet. Tym bardziej, że byliśmy w trakcie wprowadzania nowego systemu podatkowego zwanego Polskim Ładem, przez który straciliśmy wiele milionów złotych. Do tego wybuchła wojna za wschodnią granicą. Mimo to na bieżąco, i co najważniejsze skutecznie, realizowaliśmy najważniejsze założenia budżetu – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, który na środowej sesji Rady Powiatu otrzymał wraz z zarządem wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2022 rok.

Radni powiatu poznańskiego zdecydowaną większością głosów pozytywnie ocenili całoroczną pracę Zarządu Powiatu w Poznaniu. – Wszystkie najważniejsze zadania zostały wykonane. Wysokie były wydatki majątkowe (114 mln zł), co stanowi wyróżnik siły jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd na bieżąco monitorował i reagował na zmiany, które następują – podsumowywał w imieniu wszystkich radnych z kolacji rządzącej, radny Seweryn Waligóra. – Powiat poznański przyciąga jak magnes. 30 proc. wzrosła liczba mieszkańców przez ostatnie 10 lat Jest nas około 450 tys. Na terenie powiatu działa 75 tys. podmiotów gospodarczych.

Dochody powiatu w 2022 roku wyniosły prawie 472 mln zł, a wydatki ponad 502 mln zł. Podatek „janosikowy” pochłonął z budżetu samorządu aż 53,7 mln zł. – Niezmiennie od lat najwięcej pieniędzy przeznaczamy na drogi. Plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu wyniósł 123,2 mln zł z czego inwestycje kosztowały 74,6 mln zł, a remonty 14,5 mln zł – wylicza starosta poznański.

Wśród najważniejszych zadań znalazła się przebudowa drogi Napachanie-Rokietnica. Na odcinku o długości 2,6 km pojawiła się nowa, szersza jezdnia, bezpieczne chodniki i ścieżka rowerowa, kompleksowe odwodnienie oraz oświetlenie. Prace wyniosły blisko 14 mln zł i były dofinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Niemal 9 mln zł przeznaczono na rozbiórkę dwóch mostów i budowę przepraw nad rzekami Mogilnica i Mogilnica Wschodnia na drodze Buk – Wiktorowo. Nowe obiekty spełniają najwyższe standardy nośności, są szerokie i bezpieczne. W zeszłym roku drogowcy zbudowali też dwa ronda na niezwykle ważnych skrzyżowaniach dróg powiatowych. Jedno powstało w Dąbrówce, na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Długiej. Drugie – w Suchym Lesie, na skrzyżowaniu ulic Sucholeskiej, Perłowej i Powstańców Wielkopolskich. Każde z nich kosztowało blisko 5 mln zł.

W 2022 roku wzrosły wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą, na które powiat poznański zapłacił aż 108 mln złotych. Subwencja oświatowa wyniosła niecałe 69 mln zł i mimo iż była o prawie 6 mln zł większa niż w 2021 roku, nadal nie pokryła wszystkich kosztów. Wydatki szkół i placówek oświatowych kosztowały powiat w ubiegłym roku ponad 99 mln złotych. Z kolei 69 mln złotych wydano na zadania z zakresu polityki społecznej, w tym najwięcej, bo 21 mln zł na rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Kolejne ponad 20 mln zł mniej w ramach pomocy społecznej otrzymały m.in. DPS w Lisówkach, ośrodki wsparcia czy projekty dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Na działalność Powiatowego Urzędu Pracy wydano 20 mln zł.

Na ochronę zdrowia mieszkańców powiatu samorząd przeznaczył 22 mln złotych. Dzięki temu szpital przy ulicy Polnej w Poznaniu otrzymał dotację w wysokości prawie 2 mln zł na zakup aparatury i sprzętu do Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Ratownictwo medyczne wsparto kwotą 330 tys. zł, a na programy polityki zdrowotnej przeznaczono ponad 800 tys. zł. Z kolei 650 tys. zł kosztowały szczepienia przeciwko HPV, a Izbę Wytrzeźwień dofinansowano kwotą blisko 800 tys. zł.

Bezpieczeństwo choć nie jest zadaniem własnym powiatu również w ubiegłym roku było wspomagane z budżetu samorządu. Łącznie 3,3 mln zł otrzymały m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na zakup specjalistycznego sprzętu, pojazdu osobowo-terenowego z oznakowaną łodzią oraz przyczepą podłodziową dla komisariatu wodnego. Dofinansowano ponadto zakup wyposażenia i drobne remonty w komisariatach policji w powiecie, nagrody w konkursie „Najlepszy Komisariat Roku Powiatu Poznańskiego” i „Dzielnicowy Roku Powiatu Poznańskiego”. Powiat sfinansował również remont pojazdu policyjnego oraz współfinansował zakup trzech oznakowanych radiowozów.

Strażacy z kolei otrzymali m.in. dofinansowanie do remontu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krzesinach oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie. Powiat wsparł też zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych i lekkiego samochodu specjalnego. W ubiegłym roku kontynuowane były m.in. programy wymiany tzw. kopciuchów i usuwania azbestu – łącznie ponad milion złotych. Na program renowacji zabytków przeznaczono ponad 2,2 mln zł.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 22 czerwca 2023