Startuje piłkarska IV liga

Piłkarze IV ligi wracają na boiska. Na ten weekend zaplanowano inaugurację rozgrywek. W wakacje Polski Związek Piłki Nożnej dokonał zapowiadanej wcześniej reorganizacji tego szczebla rozgrywek. Polegała ona na połączeniu dwóch grup w jedną – wielkopolską. Zagra w niej aż dwadzieścia drużyn, w tym trzy z powiatu poznańskiego. Są to Unia Swarzędz, Kotwica Kórnik oraz Tarnovia Tarnowo Podgórne. Każda z nich już jakiś czas temu rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu, nie tylko trenując, ale także rozgrywając kilka spotkań kontrolnych.

We wszystkich klubach, w trakcie wakacyjnej przerwy doszło też do zmian kadrowych. W niektórych przypadkach także na trenerskim stołku. Tak było choćby w Swarzędzu, gdzie Sławomira Majaka, który objął zespół w końcówce sezonu, zastąpił Patryk Kniat. Nowy szkoleniowiec „niebiesko-białych” swoją trenerską przygodę zaczynał w poznańskim Lechu. – Podczas kilkunastu lat pobytu przy Bułgarskiej pracował z grupami młodzieżowymi, w zespole rezerw oraz sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny – czytamy na stronie Unii.

Później trener Kniat pełnił funkcję dyrektora sportowego Elany Toruń, a ostatnio był drugim trenerem Arki Gdynia. Z tym klubem sięgnął nawet po Superpuchar Polski i dotarł do finału Pucharu Polski. Ligowy debiut nowego trenera nastąpi w pierwszy weekend sierpnia, kiedy to na inaugurację rozgrywek do Swarzędza przyjedzie Lubuszanin Trzcianka. I śmiało można powiedzieć, że będzie to hit pierwszej serii spotkań, ponieważ obie drużyny w tym sezonie powinny walczyć o czołowe lokaty.

Kto jeszcze może się liczyć w walce o awans? Mocny może być LKS Gołuchów, który wzmocnił się zawodnikami Jaroty Jarocin czy też solidny finansowo Orkan Śmiłowo. Jest też Victoria Września, która przegrała baraże o III ligę z Mieszkiem Gniezno. W tym klubie doszło jednak do sporych zmian kadrowych. Teoretycznie w gronie faworytów należy także wymienić spadkowicza, czyli Centrę Ostrów, ale z tego zespołu odeszło kilku czołowych zawodników. Trudno natomiast wróżyć sukcesy beniaminkom, czyli takim ekipom jak Krobianka, KS Opatówek czy Olimpia Koło. W sporcie nikogo lekceważyć jednak nie można…

Solidniej na papierze prezentują się jednak wspomniane już Kotwica Kórnik i Tarnovia Tarnowo Podgórne. Ci pierwsi dokonali kilku wzmocnień i kto wie, czy nie będą czarnym koniem rozgrywek. O tym, jakim potencjałem dysponuje zespół prowadzony przez trenera Tomasza Nawrota przekonamy się już na inaugurację rozgrywek, bo Kotwica o pierwsze punkty powalczy w Tarnowie Podgórnym. Już na dzień dobry będziemy zatem świadkami derbów powiatu poznańskiego.

Po reorganizacji IV ligi doszło również do zmian w niższych klasach rozgrywkowych. I tak, nowością są trzy klasy międzyokręgowe: Kalisz-Konin, Leszno-Poznań (zachód) oraz Piła-Poznań (wschód). W tej ostatniej – wschodniej grać będą m.in. Concordia Murowana Goślina, Lechia Kostrzyn oraz Huragan Pobiedziska. W grupie zachodniej znalazły się natomiast Lipno Stęszew, Grom Plewiska, GKS Dopiewo, a także Akademia Reissa OSiR Baranowo. W tej klasie rozgrywkowej start nowego sezonu wyznaczono na 11-12 sierpnia.

Program 1. kolejki IV ligi wielkopolskiej (więcej na stronie 90minut.pl)
Unia Swarzędz – Lubuszanin Trzcianka (4 sierpnia, godz. 14.00)
Tarnovia Tarnowo Podgórne – Kotwica Kórnik (4 sierpnia, godz. 17.00)
Zjednoczeni Trzemeszno – Centra Ostrów Wielkopolski (4 sierpnia, godz. 17.00)