MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Suchy Las

Władze:
Wójt Gminy – Grzegorz Wojtera

Adres:
ul. Szkolna 13;
62-002 Suchy Las
tel. 61 8926 250, fax 618125212;
e-mail:ug@suchylas.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek 10.00 – 18.00,
wtorek – piątek 8.30 – 15.00

www.suchylas.pl

Piętnastoipółtysięczna gmina Suchy Las zajmuje powierzchnię 116,5 km2 i składa się z jedenastu jednostek pomocniczych. Zalicza się do nich sześć sołectw: Chludowo, Golęczewo, Zielątkowo, Złotkowo, Złotniki Wieś i Jelonek, a także pięć osiedli: Biedrusko, Osiedle Grzybowe, Suchy Las, Suchy Las-Wschód i Złotniki Osiedle. Na jej terenie funkcjonuje poligon, który zajmuje 62,6% powierzchni gminy. Poligon jest wyjątkowo malowniczym obszarem, o niesłychanie ciekawej faunie i florze, a ze względu na bliskość Poznania pełni funkcję zielonych płuc miasta. Najbardziej atrakcyjne i cenne obszary objęte zostały ochroną poprzez utworzenie w 1994 r. Obszaru Chronionego Krajobrazu Biedrusko, który bezpośrednio łączy się z Zespołem Przyrodniczo Krajobrazowym Morasko, położonym na obszarze miasta Poznania. Unikatem na skalę europejską jest położony na tym terenie Rezerwat Meteorytów, z wgłębieniami powstałymi na skutek deszczu meteorytowego. Nitka komunikacyjna w postaci drogi krajowej nr 11 prowadzącej z Katowic do Kołobrzegu przez Poznań, wpływa korzystnie na umiejscowione w jej sąsiedztwie firmy.

Suchy Las to nowoczesna i dynamicznie rozwijającą się gmina w powiecie poznańskim. Sąsiedztwo Poznania, będącego ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i oświatowym, stwarza dogodne warunki dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej. Spokojne i zielone tereny osiedlowe, położone blisko dużej aglomeracji miejskiej stanowią doskonałe miejsce do osiedlania się. Dla wciąż zwiększającej się liczby mieszkańców przygotowana jest bogata oferta bazy dydaktycznej. Nowocześnie wyposażone szkoły, również o profilach sportowych, wraz z nowymi obiektami sportowymi stwarzają doskonałe warunki kształcenia dla dzieci i młodzieży. W Suchym Lesie funkcjonuje Hala Sportowo-Widowiskową Gminnego Ośrodka Sportu, w której organizowane są zarówno imprezy sportowe jak i koncerty i inne przedsięwzięcia. Park Wodny Octopus przyciąga amatorów pływania, ale oferuje również bowling, na jego terenie znajduje się także restauracja oraz nowoczesna sala konferencyjna. Na terenie gminy działa wiele klubów sportowych i stowarzyszeń, propagujących sport oraz prowadzących działalność kulturalną i prospołeczną, dzięki którym wspomagane jest wykonywanie zadań publicznych przez samorząd. Gmina dysponuje od ponad dwudziestu lat własną flotą komunikacyjną Zakładu Komunikacji Publicznej, prężnie działa również Zakład Gospodarki Komunalnej. Gminne Centrum Informatyczne jest w trakcie realizacji sieci światłowodowej, której celem ma być świadczenie usług dostępu do szerokopasmowego internetu, usług telewizyjnych oraz telekomunikacyjnych.

Gmina Suchy Las od lat zauważana jest przez podmioty badające kondycję finansową samorządów. W publikowanych rankingach, gmina plasuje się zawsze w czołówce. Doceniany jest przede wszystkim klimat dla przedsiębiorców, polityka podatkowa i umiejętność zarządzania władz budżetem gminnym. Stolica gminy Suchy Las jest doskonale położona – w pobliżu węzłów komunikacyjnych w tym węzła zachodniej obwodnicy miasta Poznania w Złotkowie. Rozwój przedsiębiorstw wspierany jest poprzez Lokalną Agencję Rozwoju Gospodarczego, oferującą między innymi mikropożyczki na działalność gospodarczą.

Życie kulturalne rozwija się dzięki Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie, funkcjonującym od 2013 r. w nowoczesnym obiekcie. Centrum  Kultury, dawniej Ośrodek Kultury organizuje corocznie w czerwcu Dni Gminy. Festyn ten odbywa się cyklicznie w rocznicę nadania gminie herbu. Z tej okazji zapraszani są do Suchego Lasu wybitni artyści. W grudniu 1991r. ukazał się pierwszy numer Gazety Sucholeskiej, który jest ważnym narzędziem komunikacji z mieszkańcami. Wydawany jest także miesięcznik prywatny. Gmina Suchy Las współpracuje  również z partnerami w kraju, z Niemiec, Węgier oraz Francji.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014