„Super Powiat” dla powiatu poznańskiego (02.10.2020)

logo Ten

Powiat ponownie znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kategorii powyżej 120 tysięcy mieszkańców. Starosta Jan Grabkowski odebrał wyróżnienie podczas zgromadzenia ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Ranking jest bezpłatny i dobrowolny. Laureaci typowani są w podziale na powiaty w zależności od liczby mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz wiejskie.

Oceniając jednostki samorządu terytorialnego eksperci ZPP pod uwagę biorą działania proinwestycyjne, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego. Punktowane jest również wzmacnianie społeczeństwa informacyjnego oraz obywatelskiego, zarządzanie bezpieczeństwem informacji czy promocja ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Punkty przyznawane są także za działania na rzecz gospodarki rynkowej, rozwój inicjatyw ekoenergetycznych i proekologicznych, współpracę zarówno krajową, jak i międzynarodową, a także działania promocyjne. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd przez cały rok oraz od zrealizowanych działań.

Ranking jest aktualizowany przez ekspertów w trybie on-line i trwa od stycznia do grudnia, dzięki czemu na bieżąco można śledzić funkcjonowanie samorządów terytorialnych. Lider zestawienia na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł „Dobry Polski Samorząd”. Ponadto powiat, która uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii, mianowany jest „Super Powiatem”, jak właśnie powiat poznański.

– W przypadku naszego samorządu na 63 kryteria w 59 byliśmy najlepsi – mówi Jan Grabkowski. – To pokazuje, że rozwijamy się prężnie i w dobrym kierunku. I choć w minionych latach próbuje się narzucać powiatom oraz gminom coraz więcej ograniczeń i zadań bez pokrycia finansowego, to my pokazujemy, że siła naszego kraju właśnie tkwi w samorządach.

Samorząd powtórzył sukces z ubiegłego roku, zajął także 2. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2019. Lepszy okazał się tylko powiat kielecki. Na najniższym stopniu podium w tej kategorii znalazły się ex aequo powiat kartuski i powiat cieszyński.

– Tegoroczny wynik to zasługa nas wszystkich. Pracowników, zarządu, ale przede wszystkim mieszkańców. Bez tych wspaniałych ludzi nie byłoby tego sukcesu – uważa Jan Grabkowski. Więcej informacji na temat zestawienia oraz laureatów w pozostałych kategoriach można znaleźć na stronie Związku Powiatów Polskich.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 2 października 2020