MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< wrz 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Światowa premiera Solarisa

autobus solaris

14 września 2022 roku, o godz. 12.00, swoją oficjalną premierę miał Urbino 18 hydrogen, przegubowy autobus wodorowy marki Solaris. Tuż przed uroczystą odsłoną pojazdu odbyła się trzecia już edycja #SolarisTalks, międzynarodowej konferencji poświęconej tematyce elektromobilności.

Urbino 18 hydrogen to już drugi autobus wodorowy w bezemisyjnym portfolio firmy Solaris z Bolechowa, w powiecie poznańskim. Podobnie jak w przypadku krótszej wersji, również w tym pojeździe głównym źródłem energii jest wodór. 18-metrowy model jest odpowiedzią producenta na coraz większe zapotrzebowanie rynku na tego typu pojazdy. To także wyraz zaangażowania Solarisa w rozwój bezemisyjnych rozwiązań i chęć zapewniania klientom jak największego wyboru ekologicznych pojazdów.

autobus solaris

Sercem Urbino 18 hydrogen jest najnowocześniejsze dostępne na rynku ogniwo wodorowe, pełniące funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej. W ogniwie wodór przekształcany jest w energię elektryczną, przekazywaną następnie do układu napędowego. Premierowy pojazd nie posiada klasycznej komory silnika, ponieważ został wyposażony w napęd modułowy. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce pozwoliło na zwiększenie pojemności pasażerskiej. Co więcej, dzięki eliminacji komory silnika poszerzyła się również przestrzeń na dachu pojazdu, gdzie zamontowano kompozytowe, lekkie butli z wodorem o łącznej pojemności 51,2 kg.

Pierwsze dostawy 18-metrowego przegubowca mogą nastąpić już w drugim kwartale 2023 roku. Klienci będą mieli możliwość dostosowania pojazdu do indywidualnych potrzeb. Przypomnijmy, że Solaris Urbino 18 hydrogen jest drugim pojazdem wodorowym w ofercie producenta. Solaris Urbino hydrogen w wersji 12-metrowej zadebiutował w 2019 roku. Od tego momentu już blisko 100 wodorowych autobusów producenta zostało dostarczonych do klientów we Włoszech, Niemczech, Holandii, Szwecji i w Polsce. Wkrótce rozpoczną się kolejne dostawy do klientów m.in. w Hiszpanii, Francji, Czechach i Słowacji.

autobus solaris

E-mobilność od wielu lat jest priorytetem działalności firmy Solaris z Bolechowa w powiecie poznańskim. Oferując kolejne, coraz bardziej zaawansowane technologicznie i przyjazne dla środowiska pojazdy, Solaris chętnie dzieli się wiedzą i zaprasza do wspólnej dyskusji o przyszłości bezemisyjnego transportu. Podczas tegorocznej edycji konferencji #SolarisTalks, specjaliści firmy Solaris opowiadali o wieloletnim doświadczeniu związanym z wdrażaniem e-mobilnych rozwiązań w europejskich miastach.

Rozmawiano o rozwoju technologii wodorowych, a także o specyfice usług After Sales w obszarze pojazdów elektrycznych i wodorowych. Gość specjalny konferencji #SolarisTalks – Alisa Meyer reprezentująca dział Alternative Drives w Regionalverkehr Köln, z perspektywy praktyka i operatora transportu publicznego w Kolonii opowiedziała o wyzwaniach związanych z wprowadzeniem i funkcjonowaniem autobusów wodorowych w metropolii. Wszystko to stanowiło wstęp do głównego wydarzenia dnia, jakim była światowa premiera Urbino 18 hydrogen.

Informacja prasowa

autobus solaris

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 września 2022