MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Święto Białej Laski

Uczestnicy Dnia Białej Laski

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski odbyły się na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – To bardzo dobra inicjatywa. Te spotkania mają również charakter edukacyjny. W naszym ośrodku nauczyciele starają się tak edukować naszych wychowanków, by w przyszłości byli samodzielni  – powiedział wicestarosta poznański, Tomasz Łubiński.

Organizatorem święta, tak jak i w poprzednich latach, był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. – Miejsce wydarzenia, czyli Collegium Geographicum nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ absolwenci tego kierunku później często zostają nauczycielami – mówił Bartłomiej Maternicki, dyrektor placówki z powiatu poznańskiego. – W poprzednich latach obchody były połączone z happeningiem, najczęściej na Placu Wolności w Poznaniu. Tym razem postanowiliśmy nieco zmienić formułę tego wydarzenia. Skierowaliśmy się do konkretnych osób, które są zainteresowane tym tematem i problemem – dodał.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych, od 1964 roku obchodzony 15 października, ma przypominać wszystkim o potrzebach osób z dysfunkcją wzroku, którzy chcą żyć bez barier i ograniczeń. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji, empatii oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku i zapobieganie wykluczeniu społecznemu. – Na uczelni spotkaliśmy się zarówno z jej władzami, jak i ze studentami. Jednym i drugim chcieliśmy zaprezentować Ośrodek i jakie zajęcia prowadzimy. Jak się do nich przygotowujemy, i z jakich narzędzi oraz materiałów korzystamy – wyjaśnił dyrektor.  

Jednym z elementów wydarzenia był wykład oraz projekcja filmu pt. „Nasz drugi dom – 75 lat historii Ośrodka w Owińskach”. – Zależało nam na tym, aby wspomnieć o bogatej historii naszej placówki, a także o tym, czym się ona cechuje. Podkreślaliśmy rodzinny charakter Ośrodka, a także więzi łączące uczniów i ich rodziców z nauczycielami, bo bez tej więzi trudno mówić o skutecznej edukacji – podkreślił Bartłomiej Maternicki. W trakcie spotkania studenci poznali również system pisania punktowego w Braille’u oraz urządzenia elektroniczne wspomagające osoby niewidzące. Mogli też zagrać w szachy dotykowe i tenis stołowy dźwiękowy oraz obejrzeć wystawę tyflomap.  

Zdjęcia: Maciej Pawlik

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 października 2023